Odhadem stovky zaměstnanců se rozhodly opustit firmu Twitter poté, co jim nový majitel Elon Musk dal ultimátum, aby se buď připojili k závazku tvrdě pracovat, nebo aby odešli. Twitter zaměstnancům rovněž oznámil, že do pondělí zavírá kanceláře. Krize ohrožuje samotné fungování platformy. Některé veřejně známé osoby i úřady začaly zveřejňovat alternativní místa, kde budou v budoucnu zveřejňovat informace.
Twitter hromadně opouštějí zaměstnanci, platformě hrozí kolaps
Oznámené odchody poukazují na neochotu některých z přibližně tří tisíc zaměstnanců Twitteru zůstat ve firmě, kde Musk už nedávno propustil asi polovinu pracovníků včetně nejvyššího vedení a mění v ní firemní kulturu s důrazem na dlouhou pracovní dobu a intenzivní tempo.
Musk poslal ve středu podřízeným e-mail, ve kterém uvedl, že „abychom mohli vybudovat průlomový Twitter 2.0 a uspět ve stále konkurenčnějším světě, budeme muset být v budoucnu mimořádně tvrdí“. Zaměstnanci byli dále vyzváni, aby klikli na „ano“, pokud chtějí zůstat. U těch, kteří neodpoví do čtvrtečních 17:00 místního času (23:00 SEČ), se bude předpokládat, že si zvolili možnost firmu opustit. Dostanou ale odstupné, stálo v e-mailu.
„Myslím, že až se dnes (v pátek) usadí prach, zůstanou tu pravděpodobně méně než dva tisíce lidí,“ řekl zpravodajskému serveru BBC pod podmínkou zachování anonymity jeden z bývalých zaměstnanců Twitteru.
Hrozba kolapsu
Někteří bývalí softwaroví inženýři Twitteru tvrdí, že by platforma mohla „zkolabovat již v pondělí“, řekl BBC v reakci na odchod zaměstnanců bývalý viceprezident Twitteru Bruce Daisley. „Velké množství funkcí je podle všeho podmíněno přítomností inženýrů na místě,“ rozvedl. „Pokud tito inženýři odešli, pak to skutečně ohrožuje udržitelnost produktu,“ dodal.
Musk se ve čtvrtek setkal s některými vrcholnými zaměstnanci, aby se jim pokusil odchod rozmluvit, uvedla agentura Reuters, která se odvolává na své zdroje z Twitteru.
V pátek Musk požádal softwarové inženýry, aby přiletěli a dostavili se do 14 hodin místního času (23:00 SEČ) do ústředí firmy v San Francisku. Zaměstnancům nařídil, aby mu e-mailem poslali shrnutí toho, čeho jejich softwarový kód „dosáhl“ za posledních šest měsíců, „spolu s až deseti snímky obrazovky s nejvýznamnějšími řádky kódu“. S těmi, kdo pracují zdaleka nebo se nemohou dostavit kvůli rodinným důvodům, bude hovořit prostřednictvím videohovoru.
Mezi odcházejícími je mnoho pracovníků zodpovědných za opravu chyb a prevenci výpadků služeb, což vyvolává otázky ohledně stability celé platformy, podotýká Reuters. Podle jednoho ze zdrojů obeznámeného se situací hrozí Twitteru výpadky. „V mnoha oblastech už není nikdo, kdo by ty opravy dělal,“ uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován.
Odešla šéfka kyberbezpečnosti
BBC zmiňuje tři potenciální hrozby: kybernetický útok, výpadek serverů a vyhlášení bankrotu. Pro Twitter minulý týden přestala pracovat šéfka kybernetické bezpečnosti Lea Kissnerová. Vzhledem k tomu, že společnost už nemá žádný tým pro komunikaci, není známo, zda ji někdo nahradil. Třebaže zabezpečení sociální sítě je robustní, neobjede se bez pravidelné údržby.
Další riziko představuje vyřazení serverů z provozu, ať už zlovolné, nebo omylem při rutinní údržbě, která není pod řádným dohledem. Možnost bankrotu autor článku zpochybňuje s tím, že si nový šéf Twitteru svou roli užívá.
Musk ve čtvrtek pozdě večer na Twitteru uvedl, že se výpovědí neobává, protože „nejlepší lidé zůstávají“. Bez bližšího upřesnění dodal, že užívání Twitteru „dosáhlo dalšího historického maxima“.
Než převzal kontrolu nad Twitterem, měla společnost kolem 7500 zaměstnanců. Firma údajně zaměstnávala také tisíce smluvních pracovníků, z nichž většina byla patrně propuštěna.