Tvrdá antikampaň Moskvy: Turci se bojí na ulici, Rusové houfně opouštějí Turecko

V Rusku se vyostřuje protiturecká kampaň podporovaná Kremlem. Aktivisté zapalují a pohřbívají panáky v podobě tureckého prezidenta, Rusové opouštějí Turecko a turečtí fotbalisté prý nebudou smět hrát v místních týmech. Podle listu Komsomolskaja pravda se Turci bojí vycházet z domu a čekají, jestli nebudou vyhoštěni. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté od sestřelení ruské stíhačky tureckou armádou.

Moskva tvrdí, že Turci sestřelili bombardér nad Sýrií, aniž by narušil tamní vzdušný prostor, jak prohlašuje Ankara. V Rusku se po incidentu rozjela masivní antikampaň, která se podobá protiukrajinské kampani poté, co se Kyjev přiklonil k integraci se Západem.

Turecko opouštějí i ruští studenti

V tureckých letoviscích už nezůstali prakticky žádní ruští turisté, domů se houfně vracejí ruští studenti z tureckých vysokých škol. Ruští autodopravci stahují své kamiony. „Konflikt je den ode dne ostřejší,“ popsal náladu v ruské společnosti zpravodaj ČT Miroslav Karas.

Podle něj se Ankara zřejmě domnívala, že se situace uklidní poté, co Moskva zavedla sankce vůči Turecku. Ty zahrnují omezení dovozu tureckého zboží včetně potravin nebo zrušení bezvízového styku.

Putin je ale stále kritičtější. „Jestli si někdo myslí, že se to odbude rajčaty a bojkotem nějakých stavebních firem, pak se hluboce mýlí. Ještě jim připomeneme, co udělali, a budou toho litovat,“ pohrozil ve čtvrtek prezident.

Konec tureckých sladkostí ve Státní dumě?

Státní duma chce dokonce zakázat poslaneckou prodejnu tureckých sladkostí. Podle poslance Andreje Svincova nelze vyloučit, že v tureckých čokoládových bonbonech je jed, který by mohl Státní dumu vyhladit. „Mohli by otrávit celý parlament, zabít všechny poslance,“ citovala Svincova státní agentura TASS. Obsah cukrovinek zkontroluje státní potravinářská inspekce.

Vedení Ruského fotbalového svazu také vyzvalo ligové kluby, aby v zimní ligové přestávce nesjednávaly kontrakty s tureckými hráči. V Petrohradě ve čtvrtek agenti tajné policie FSB prohledali sídlo sedmi tureckých obchodních firem.

Bezprostředně po incidentu na turecko-syrské hranici pochodovali v Moskvě aktivisté z mládežnického křídla konzervativní strany Rodina, kteří nesli v rakvi nafukovací pannu s podobou Erdogana. Na Krymu skupina mladých lidí podobiznu tureckého prezidenta rovnou podpálila a křičela „Pryč s IS“.

Tureckou ulici už nechce, volají po změně obyvatelé Simferopolu

V krymském Simferopolu chtějí navíc přejmenovat Tureckou ulici. Obyvatelé prý žádají, aby napříště nesla jméno Olega Peškova, ruského pilota, který zahynul při sestřelení letounu Su-24 tureckou armádou.

Kritika Ankary se nevyhnula ani odlehlé arktické oblasti. Lidé ve městě Salechard vyvěsili propagandistické plakáty vyzývající Rusy, aby nekupovali turecké výrobky a nejezdili do Turecka.

„Ti, kteří pojedou na dovolenou do Turecka, budou považováni za spojence teroristů,“ hlásil jeden z plakátů v místním obchodním středisku. „Koupili jste si turecké zboží? Podpořili jste Islámský stát,“ uváděl další plakát, na němž Erdogan nabízí citron i granát.

Řada kritiků Moskvy se ale Turecka zastává. Podle nich nese Rusko částečnou vinu za smrt pilota, protože nevnímala varování Ankary, aby ruské letouny nenarušovaly turecký vzdušný prostor.

Ruskými médii hýbe i „kradená ropa ze Sýrie“

Kreml v posledních dnech také několikrát obvinil turecké vedení z toho, že odebírá ropu od IS. Na nelegálním obchodu má vydělávat i sám turecký prezident s rodinou. Erdogan to ale již několikrát odmítl s tím, že rezignuje, pokud se něco takového prokáže.

Ruský generální štáb zatím ukázal pouze satelitní snímky cisteren pohybujících se u tureckých hranic. „Ministerstvo nehovoří o tom, že předloží v nejbližší době další důkazy. Zatím stačí rétorika jak ze strany ministerstva obrany, tak z úst prezidenta Vladimira Putina o tom, že turecké vedení si plní kapsy koupí ropy, která pochází z kradených syrských nalezišť,“ podotkl Karas.

10 minut
Karas: Je těžké zjistit, kdo přesně ropu v Sýrii kupuje nebo prodává
Zdroj: ČT24

V ruských médiích jde o velké téma. Podle Karase se ale nemluví o tom, jak obchod s ropou ve skutečnosti funguje, nebo o tom, že Turci viní ruskou stranu z téhož a tvrdí, že Moskva uplatňuje propagandu jako v dobách Sovětského svazu.

Zpravodaj ČT Karas: Ropu prodává a nakupuje kdekdo

Situace v Sýrii je velmi složitá, upozornil zpravodaj. „Ví se o tom, že ropu prodává a nakupuje kdekdo. Je tam celá řada překupníků, zprostředkovatelů,“ konstatoval Karas s tím, že je těžké ukázat na viníka.

Ropa v Sýrii a Iráku
Zdroj: BBC/Institute for Study of War/World Energy Outlook/Petroleum Economist/IEA

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 41 mminutami

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 47 mminutami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 50 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 1 hhodinou

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 2 hhodinami

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se musí čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA je povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace stojí deset liber, zhruba 300 korun.
31. 3. 2025Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soudkyní nejvyššího soudu Wisconsinu bude kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Hlasování bylo prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
05:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...