Tuaregové končí s boji, z Mali už si „urvali“ dost

Bamako - Separatističtí povstalci na severu Mali oznámili, že zastavují veškeré ozbrojené akce. Zároveň apelovali na mezinárodní společenství, aby poskytlo ochranu nově vytvořenému „státu“ Azavad v odlehlé oblasti Sahary na severu země.

Podle francouzského tisku vojenské vedení Mali vyzvalo Západ, aby v severních regionech zasáhl proti ozbrojeným islamistickým skupinám.

Maliská národní osvobozenecká armáda (MNLA) „se rozhodla jednostranně vyhlásit ode dneška konec vojenských operací“, uvedla organizace na svých webových stránkách.

Povstalci z MNLA operují spolu s islamisty, kteří chtějí zavádět v zemi právo šaría. Tuaregové a islamisté, mezi nimi Organizace al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM), využili vojenského převratu v Mali a koncem minulého týdne vytlačili vládní síly z nejdůležitějších měst Kidal, Gao a Timbuktu.

Fakticky nenarazili na odpor špatně vyzbrojené, dezorganizované a po převratu zmatené armády a Mali rozdělili na dvě části - tu severní chce MLNA zahrnout do nového státu.

Kapitán Amadou Haya Sanogo, vůdce vojenské junty:

„Pokud mocnosti byly schopny překonat oceány a začít bojovat proti extremistům v Afghánistánu, co jim brání přijít k nám? Náš výbor chce pro zemi dobro. Nepřítel je znám a není v Bamaku. Pokud by měla zasahovat nějaká síla, pak by to měla udělat na severu.“

MNLA vyzvala mezinárodní společenství k ochraně Azavadu, ovšem Afrika i světové organizace jednoznačně odmítly podpořit oddělení maliského severu.