Dosluhující prezident Spojených států Donald Trump necelý týden po prezidentských volbách oznámil výměnu na postu amerického ministra obrany. Marka Espera ve funkci střídá dosavadní šéf Národního protiteroristického střediska Chris Miller.
Trump vyměnil ministra obrany Espera, nahradí ho šéf protiteroristického centra Miller
„S radostí oznamuji, že Christopher C. Miller… bude s okamžitou platností úřadujícím ministrem obrany. Chris odvede skvělou práci! Mark Esper byl propuštěn. Chtěl bych mu poděkovat za jeho službu,“ uvedl Trump ve dvojici twitterových příspěvků.
Esper byl v čele Pentagonu od loňského července. Vystřídal úřadujícího ministra Patricka Shanahana a stal se třetím šéfem ministerstva obrany od Trumpova nástupu do Bílého domu.
„Začátek vyhazování“
Ministerstvo obrany personální změnu bezprostředně nekomentovalo. Agentura AP ji hodnotila jako bezprecedentní krok v podání hlavy státu odmítající přiznat volební porážku a „naštvané“ na lídra Pentagonu, kterého vnímá jako nedostatečně loajálního. Vývoj by prý mohl zneklidnit spojence USA a vnáší novou úroveň nejistoty do procesu předávání moci. Podle Reuters se zdá, že chce Trump využít zbytek svého času v Bílém domě na vyrovnávání účtů v rámci administrativy.
Novinářka Maggie Habermanová, která sleduje Trumpovu administrativu pro deník The New York Times, na Twitteru Esperovo propuštění komentovala jako začátek „vyhazování“ vládních činitelů. „(Šéf Federálního úřadu pro vyšetřování Christopher) Wray a Esper byli podle několika pracovníků Bílého domu na začátku seznamu těch, co dostanou padáka,“ napsala.
Esper byl připraven rezignovat
Americká média přišla minulý týden s informací, že Esper plánoval na ministerskou funkci rezignovat. Hovořilo se přitom o jeho dřívějších veřejných vyjádřeních, která nebyla zcela v souladu s kroky prezidenta Trumpa.
Na začátku června za masivních protestů proti policejní brutalitě Esper řekl, že nepodporuje aktivaci takzvaného zákona o vzpouře, který by umožnil k potlačení násilných demonstrací nasadit armádu. Trump předtím nasazení armády avizoval, nakonec k ničemu takovému nedošlo.
Trump také během jarní vlny protestů odmítl jakékoli úvahy o přejmenovávání vojenských základen věnovaných velitelům armády Konfederace, která během občanské války bojovala za zachování otroctví. Šéf Pentagonu tehdy řekl, že o změnách názvů lze jednat. Esper kromě toho dával najevo nesouhlas s Trumpovým přístupem k NATO a dalším vojenským spojenectvím USA, píše Reuters.
- Bývalý armádní důstojník ve výslužbě od letošního srpna řídil Národní protiteroristické středisko. V období 2018 až 2019 působil jako zvláštní poradce pro boj proti terorismu a nadnárodním hrozbám v Národní bezpečnostní radě (NSC).
- V ozbrojených silách působil v letech 1983 až 2014. Miller je mimo jiné bývalým příslušníkem jednotky „zelených baretů“, která je součástí amerických speciálních sil. Po odchodu z armády pracoval přes dva roky jako poradce resortu obrany v oblasti tajných operací.
- Armádní kariéru Miller začal v roce 1983, sloužil rovněž v národní gardě jako vojenský policista. V roce 1993 přešel ke speciálním silám a působil na mnoha velitelských a štábních pozicích. Účastnil se mimo jiné počátečních bojových operací v Afghánistánu v roce 2001 a v Iráku v roce 2003.
- Christopher C. Miller se narodil 15. října 1964 v Platteville ve Wisconsinu. Vyrostl v Iowě. Studoval historii na Univerzitě George Washingtona a poté absolvoval Námořní válečnou školu, kde se věnoval studiu národní bezpečnosti.
- Miller je ženatý s Kathryn Maagovou. Mají dvě dcery a syna.