Trump omilostnil bývalého demokratického guvernéra, odsouzeného za korupci

Americký prezident Donald Trump omilostnil bývalého guvernéra amerického státu Illinois Roda Blagojeviche. Ten byl v minulosti odsouzen na čtrnáct let za snahu prodat křeslo v americkém Senátu, které se uvolnilo zvolením Baracka Obamy do Bílého domu. Trump také zvolnil vymáhání zákazu podplácet zahraniční představitele a svým příkazem zavrhl papírová brčka.

„Je pro mě ctí to udělat," řekl Trump v Oválné pracovně při udělení milosti. Republikánský prezident nazval někdejšího demokratického guvernéra, který se kdysi objevil v Trumpově televizní reality show, „velmi dobrým člověkem“. „To se nemělo stát,“ řekl o odsouzení a uvěznění Blagojeviche. „Do pasti ho chytilo mnoho zlých lidí. S některými z nich jsem měl sám co do činění,“ dodal.

„Vždy budu hluboce vděčný prezidentu Trumpovi za vše, co pro mne a moji rodinu udělal,“ řekl Blagojevich novinářům před svým domem v Chicagu. „Je to věčná vděčnost. Je to skvělý chlap,“ řekl podle agentury AP.

Trump již v únoru 2020, během svého prvního volebního období, zmírnil bývalému guvernérovi trest 14 let za politickou korupci, takže po osmi letech ve vězení mohl vyjít na svobodu. Ale jeho odsouzení nebylo zahlazeno, to učinil až nyní Trump, poznamenala agentura AFP.

Po svém zvolení do Bílého domu v roce 2008 odstoupil Barack Obama ze Senátu. Po uvolnění místa je na guvernérovi dotyčného státu, aby do příštích senátorských voleb jmenoval nového senátora. Rod Blagojevich se pokusil zpeněžit křeslo v Senátu tím, že požadoval výměnou pro sebe a svou manželku vysoce postavené nebo velmi dobře placené funkce.

Soud v roce 2011 shledal Blagojeviche vinným. Kromě kupčení s politickou funkcí byl někdejší guvernér shledán vinným rovněž z toho, že zneužíval svou funkci k vybírání peněz. Podle obžaloby například odmítal jedné nemocnici vyplatit dotaci, dokud její vedení neposkytlo dar Demokratické straně, za kterou byl Blagojevich zvolen.

Trump v době, kdy zmírnil Blagojevichovi trest roce 2020, byl sám vyšetřován pro své vazby na Rusko a kvůli pokusům Rusů zasahovat do prezidentských voleb v roce 2016. Prezident dal jasně najevo, že vidí podobnosti mezi tímto vyšetřováním a sesazením Blagojeviče, poznamenala AP.

„Ne, ale mohl bych to udělat. Nyní je čistší než kdokoliv jiný v této místnosti,“ odpověděl Trump na otázku, zda zvažuje jmenování Blagojeviche velvyslancem v Srbsku.

Trump po návratu do nejvyššího úřadu využil svých pravomocí k omilostnění více než 1500 lidí obviněných či odsouzených za účast na útoku na Kapitol v lednu 2021, kdy dav Trumpových příznivců ve snaze znemožnit potvrzení volebního vítězství Joea Bidena zaútočil na sídlo Kongresu, kde zahynulo několik lidí.

Byznys je nad korupcí

Trump také podepsal příkaz, který nařizuje ministerstvu spravedlnosti pozastavit stíhání Američanů obviněných z podplácení zahraničních představitelů ve snaze získat či udržet zakázky pro své podnikání v cizině. Uvedla to agentura Reuters.

Příkaz pozastavuje vymáhání zákona proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA), který Spojené státy přijaly téměř před půl stoletím. Nařizuje ministryni spravedlnosti a generální prokurátorce Pam Bondiové, aby přezkoumala současné a minulé kroky související se zákonem a připravila nové pokyny pro jeho vymáhání.

Zákon z roku 1977 zakazuje společnostem působícím ve Spojených státech uplácet zahraniční představitele a úředníky. Postupem času se zákon stal vůdčí silou pro fungování amerických podniků v cizině. „Pro Ameriku to bude znamenat mnohem více byznysu," řekl Trump novinářům v Oválné pracovně, zatímco příkaz podepisoval.

Comeback plastových brček

Mezi mnoha nařízeními podepsal Trump i jedno, které zavrhuje papírová brčka, upozornil v úterý server BBC News.

„Vracíme se k plastovým brčkům,“ řekl Trump novinářům. „Nemyslím si, že by plasty ovlivnily žraloky, prokousávající si cestu oceánem,“ řekl Trump o obavách, že plastová brčka by mohla skončit jako odpad.

Načítání...