Tajfun Talas si v Japonsku vyžádal na čtyři desítky obětí

Tokio - Počet obětí tajfunu Talas, který o víkendu zasáhl západ a střed Japonska, stoupl na čtyři desítky. Více než 50 lidí se stále pohřešuje. Talas, nejničivější tajfun na japonském území od roku 2004, přinesl v sobotu na ostrov Šikoku silné lijáky, které zvedly hladiny řek, způsobily záplavy a sesuvy půdy. Některé obce byly zcela odříznuty od světa a kvůli špatnému počasí v horách nejsou dosažitelné ani vrtulníky. Spojení se světem stále nemá kolem 3 600 lidí. Podle japonského meteorologického úřadu se tajfun již přesunul nad Japonské moře. Nebezpečí vichrů a silných srážek, které mohou dále rozvodňovat řeky, však prý stále trvá. Do konce týdne hrozí také další sesuvy půdy kvůli silně narušené zemské kůře.

„Uděláme, co je v našich silách, abychom zachránili životy a našli nezvěstné,“ uvedl nový japonský premiér Jošihiko Noda, který ve funkci den před úderem tajfunu vystřídal svého předchůdce Naota Kana. Ten rezignoval především kvůli nespokojenosti občanů s reakcí jeho vlády na březnové ničivé zemětřesení a přívalovou vlnu tsunami, jež si v Japonsku vyžádaly téměř 21 000 mrtvých či pohřešovaných a způsobily nejhorší jadernou katastrofu na světě od havárie elektrárny v Černobylu.

Na záběrech japonské televize jsou vidět smetené železniční mosty, celé vesnice zatopené rozvodněnými řekami a policisté vytahující s pomocí lana vyděšené přeživší z jejich domů obklopených kalnou vodou. Scény připomínají obrázky krajiny plné trosek a bahna po březnovém tsunami, které však bylo svým rozsahem podstatně větší. Nejhůře postižena byla prefektura Wakajama, kde zahynulo minimálně 17 lidí.

Telefonát Dany Hashimotové (zdroj: ČT24)