Syrská armáda ovládla všechny části Starého Města v Aleppu, které dosud kontrolovala opozice. Oznámila to Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která sídlí v Británii a o situaci v Sýrii má zprávy od svých informátorů. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že při útoku povstalců přišel o život jeden ruský vojenský poradce. Povstalci požádali o pětidenní příměří.
Syrská armáda má podle SOHR v rukou historické jádro Aleppa
Syrská armáda začala postupovat do historického centra Aleppa v úterý. Vojsku a jeho spojencům se v minulých dnech podařilo vybojovat už dvě třetiny původně povstaleckých částí velkoměsta.
Východ byl od roku 2012 v rukou oponentů Damašku, vláda kontrolovala zbytek. V minulých dnech se armádě podařilo vybojovat nejprve povstalecké čtvrti na severovýchodě města, odkud pak postupovala dále na jih. Ramí Abdar Rahmán ze SOHR řekl, že pokud padne čtvrť Šaar v centru, budou povstalci vytlačeni na jihovýchod města.
- Z východní části města podle SOHR od poloviny listopadu kvůli prudkým bojům odešlo na 80 tisíc lidí.
Podle aktuální zprávy SOHR se povstalci po těžkých nočních bojích stáhli ze Starého Města a vojsko má v rukou také sousední čtvrti Báb Hadíd a Aqjúl. Představitel jedné z povstaleckých skupin agentuře Reuters sdělil, že armádní jednotky mají v rukou jen část Starého Města, ne celé.
Povstalci požádali o příměří
Povstalci ale opustili své pozice v blízkosti historicky cenné Umajjovské mešity. Syrská armáda potvrdila, že jednotky se zmocnily dvou čtvrtí severně od citadely, která je v srdci města. Rebelové podle armády ustoupili z Báb Hadídu a Akjúlu dále na jih.
Zároveň požádali o pětidenní příměří, jež má umožnit evakuaci 500 lidí, kteří potřebují naléhavě lékařskou pomoc. Bojovníci souhlasí také s tím, aby z východní části odešli civilisté, kteří si to budou přát. Měli by mít ale podle nich právo odejít na sever od města, ne do provincie Idlib, jež je sice v rukou povstaleckých skupin, ale v níž se také bojuje.
Pro evakuaci povstalecké skupiny žádají dohled OSN. Jakmile budou vyřešeny naléhavé humanitární problémy, měly by podle povstalců začít rozhovory o budoucnosti města. Rezoluci o několikadenním příměří se tento týden snažila schválit Rada bezpečnosti, ale kvůli vetu Ruska a Číny text neprošel. Podle Rusů by příměří bylo špatné rozhodnutí, protože by povstalcům jen pomohlo přeskupit síly.
Při povstaleckém bombardování zahynul plukovník ruské armády
Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že při povstaleckém bombardování zahynul plukovník ruské armády, který v Aleppu působil jako vojenský poradce. Posmrtně mu bude uděleno vojenské vyznamenání.
Rusko do bojů v Sýrii vstoupilo loni v září a od té doby podle ministerstva obrany přišlo o 24 vojáků, z toho 21 zahynulo v boji. V ruském a západním tisku se však objevily i údaje o desítkách až stovkách zabitých Rusů, kteří v Sýrii bojovali jako žoldnéři.
V Hamburku se setká Kerry a Lavrov
Rusko jako spojenec Damašku chtělo jednat s USA o dalším postupu, ale rozhovory, které měly tento týden začít v Ženevě, byly zrušeny. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý Spojené státy obvinil, že s Ruskem odmítly vyjednávat o podmínkách odchodu syrských povstalců.
Ve středu se Lavrov v Hamburku v předvečer evropské bezpečnostní konference se svým americkým protějškem Johnem Kerrym sejde. Setkání se zúčastní také německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ovšem neupřesnila, čeho se Lavrovovo jednání s Kerrym a Steinmeierem bude týkat.