Švýcarská prokuratura zrušila trestní řízení v případu bývalého europoslance Miloslava Ransdorfa a tří Slováků. Ti byli loni v prosinci zadrženi v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu. Informují o tom slovenská média, podle kterých švýcarské úřady přiznaly podezřelým odškodné. Vyjádření švýcarské prokuratury se zatím nepodařilo získat.
Švýcarsko zrušilo stíhání v Ransdorfově kauze. Obviněné čeká odškodné
List Pravda napsal, že prokuratura rozhodla o zrušení obvinění na konci dubna. „Trestní řízení bylo zastaveno. Nebylo prokázáno, že bych se dopustil trestného činu a že bych se pokoušel vykrást banku,“ řekl bývalý starosta slovenské obce Ivanka u Nitry Peter Guzmický, který byl v souvislosti s kauzou ve vyšetřovací vazbě.
Podle Guzmického všichni účastníci kauzy dostali od Švýcarska odškodné, částku ovšem neupřesnil. Řekl také, že hodlá žádat odškodné i od samotné švýcarské banky.
Ransdorf náhle zemřel letos v lednu. Podle vyjádření vdovy Vlasty Ransdorfové k tomu přispěl incident ve Švýcarsku. Politik měl cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po tomto zadržení, po kterém si stěžoval, že mu policie po určitou dobu odpírala léky. Švýcarská policie v reakci ale odmítla, že by chybovala v zacházení s europoslancem.
Zmiňovaná čtveřice se od propuknutí aféry hájila tím, že chtěla pouze zprostředkovat kontakt mezi bankou a jejím klientem. Později vyšlo najevo, že v případu šlo údajně o dědictví ve výši milionů eur, které se podle nepotvrzených informací léta snaží získat Vladimír Huněk. Média již dříve spekulovala, že na švýcarském bankovním účtu by mohlo být kolem 350 milionů eur (9,5 miliardy korun).
Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody.
Podle médií Ransdorf figuroval jako svědek a poškozený v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z Česka i ze zahraničí.