Svět zažil jeden z nejintenzivnějších pocitů úlevy

Washington - Od Kubánské krize, kdy byla planeta nejblíž jaderné zkáze, uplynulo půlstoletí. Přesně před 50 lety zažil svět bezesporu jeden z nejintenzivnějších pocitů úlevy. Prezident Spojených států John Fitzgerald Kennedy totiž 2. listopadu 1962 oznámil konec kubánské krize, nejhorší mezinárodní krize od konce druhé světové války. Začala o několik týdnů dřív, v říjnu 1962. Nikdy předtím ani potom nestál svět tak blízko jadernému konfliktu. Jak se karibská krize dotkla československé armády?

15. října bylo v Československu poprvé oznámeno, že se na Kubě nacházejí rakety ruského typu. Následovala řada kritických dnů. „Celá situace byla politicky rozhodnutá již v květnu. Na základě toho probíhala v armádě různá opatření. Například vojáci druhého ročníku, kteří končili, nekončili a měli prodloužené mimořádné cvičení. K řadě útvarů, zejména letectva a raketového vojska, se povolávaly doplňky. Armáda byla postupně naplněna, pohraniční divize byly skrytým způsobem doplněny na válečné počty. V rámci operačního řízení zde byly jasné podklady pro to, že něco hrozí. Samozřejmě jsme nebyli informováni do detailů, které se ukázaly později,“ řekl armádní generál Karel Pezl. 

Štáb byl zakopán, štábní vozy byly celé v podzemí. „Je třeba si uvědomit, že z hlediska Sovětského svazu to bylo nesmírné strategické riziko, jehož snahou bylo změnit světový poměr sil. Chruščov šel na riziko, poněvadž se domníval, že podmínky jsou příhodné - jaderné zbraně máme oba dva, není tedy důvod jít do defenzivy,“ vypráví Pezl. 

Bipolární svět byl na možnost jaderného útoku připraven

Celou dobu byly ozbrojené síly i stát připravovány na možnost jaderného konfliktu. „Bipolární svět byl na tuto možnost připraven, kdyby buď náhodou, nebo selháním vedoucích činitelů jednoho či druhého státu k tomu došlo. Na obou stranách byli jestřábi i holubice. Jen díky tomu, že náhoda přispěla k ozáření mysli obou dvou představitelů, došlo k tomu, že se postupně zabránilo tomu nejhoršímu. Bylo to vítězství zdravému rozumu. Nakonec se ukázalo, že to riziko bylo příliš na krajní hranici únosnosti, že stačilo pohnout prstem, stisknout knoflík a dát pokyn vpřed,“ řekl Pezl. 

Měli jsme víc štěstí než rozumu

„Myslím, že jsme měli víc štěstí, než jsme v té době vůbec tušili,“ komentovala Stacey Bredhoffová, kurátorka výstavy o kubánské krizi. Tajné nahrávky prezidenta Kennedyho oživují klíčové okamžiky. Třeba když se dozvěděl, že Sověti rozmístili jaderné zbraně 150 kilometrů od amerických břehů.

Curtis LeMay, velitel amerických vzdušných sil: „Jinými slovy – jste teď v docela špatné situaci.“

Kennedy: „Co jste říkal?“

Curtis LeMay: „Že jste v docela špatné situaci.“

Kennedy: „Vy jste v tom se mnou.“

I po půlstoletí je cítit napětí tehdejších dnů a tlak amerických velitelů, aby Kennedy povolil útok na Kubu.

Curtis LeMay: „Nevidím žádné jiné řešení než přímou vojenskou intervenci, hned teď.“

Kenedy: „Pošlou rakety na města a víte, jak rychle by rostl počet obětí – 80, 100 milionů. To je zničení celé země.“

Nejnebezpečnější šachová partie v dějinách trvala třináct dnů. Situace eskalovala a párkrát se vymkla hlavním aktérům z rukou – když Sověti bez povolení Kremlu sestřelili americké špionážní letadlo, nebo když jiný letoun zabloudil omylem nad Sovětský svaz.

V různých chvílích té krize hrozilo, že se události dostanou mimo kontrolu. Nakonec Sověti ustoupili a jaderné zbraně z Kuby stáhli. Amerika za to slíbila, že na Castrův režim nikdy nezaútočí a potají stáhla i své rakety z Turecka. 

Po kubánské krizi zřídily Moskva a Washington přímou telefonní linku pro podobné krize. Tak vážná už nikdy ale nepřišla. Studená válka je už minulostí, jenom málokdo ale při ohlédnutí tvrdí, že svět je bezpečnější místo, než byl před padesáti lety.

„Je třeba si vážit toho, co nám technický svět přináší. Nebezpečí ale nepomíjí nikdy, dokud existuje technický rozvoj a dokud existují i jiné cíle než humanitárního charakteru,“ dodal Pezl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump ještě v pondělí zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinské drony útočily na podniky ve dvou ruských regionech i sklad paliv

Ukrajinské drony v noci na pondělí zaútočily na průmyslové podniky v ruském Tatarstánu a v Kalužské oblasti, informovaly podle ruskojazyčného servisu BBC tamní úřady. Neuvedly, o jaké závody šlo. Podle informací na Telegramu se v Kazani, administrativním centru Tatarstánu, stal terčem útoku podnik vyrábějící letadla. V pondělí večer došlo k dalšímu útoku, kdy ukrajinské drony napadly a zapálily sklad pohonných hmot v ruském městě Liski ve Voroněžské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin, informují agentury. Britská vláda avizovala, že celý incident, po němž následovaly celonárodní nepokoje, vyšetří.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Evropští politici i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým prezidentem. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a Spojené státy spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru skrze sílu a prostřednictvím Severoatlantické aliance. Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty EU.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 7 hhodinami
Načítání...