Summit Východního partnerství Východu mnoho partnerství nenabídl

Varšava – Evropská unie zatím nenabízí Ukrajině, Moldavsku a Gruzii jednoznačnou perspektivu plného členství. Po skončení dnešní schůzky EU s jejími východními partnery to řekl polský premiér Donald Tusk. EU podle závěrů summitu Východního partnerství věří, že do konce roku bude moci s Ukrajinou dokončit jednání o dohodě o přidružení, která je prvním krokem na cestě k členství.

V závěrečné deklaraci Evropská unie ocenila snahy některých postsovětských zemí přiblížit se unijním politickým a hospodářským standardům. S tím, aby se v prohlášení mluvilo o „evropské perspektivě“, jak si přálo Polsko, některé země nesouhlasily. Stalo se to s ohledem na kritizovaný proces s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou. EU vyjádřila nad osudem Tymošenkové znepokojení. „Odmítáme jakékoli selektivní používání trestního zákoníku vůči členům bývalé ukrajinské vlády,“ řekl prezident EU Herman van Rompuy a označil to za vážnou kauzu. Některé země EU dokonce chtěly, aby Brusel kvůli tomu zmrazil jednání s Ukrajinou o smlouvě o volném obchodu a o asociační dohodě, to se ale nestalo.

Účastníci považují za možné ukončit jednání o dohodě o volném obchodu mezi Kyjevem a sedmadvacítkou v prosinci na summitu EU–Ukrajina. Podobná jednání s Gruzií a Moldavskem by mohla začít do konce roku za podmínky, že nastane dostatečný pokrok v plnění doporučení, jež tyto státy dostaly. Závěrečná deklarace se jen velmi stručně zmiňuje o Bělorusku a Ukrajině. Účastníci se nedohodli na společném poselství do Minsku, a proto se rozhodli zveřejnit zvláštní prohlášení k Bělorusku.

Proces s Tymošenkovou byl odročen na 11. října

Soudce kyjevského tribunálu mezitím uvedl, že proces s Tymošenkovou byl odročen na 11. října. Očekává se, že verdikt bude vynesen hned na začátku přelíčení. Obžaloba pro Tymošenkovou požaduje 7 let vězení za překročení pravomocí. Expremiérka v roce 2009 uzavřela údajně nevýhodnou smlouvu na dodávky ruského plynu. Tymošenková všechna obvinění odmítá a proces označuje za politickou mstu prezidenta Viktora Janukovyče.

Varšavský summit Východního partnerství
Zdroj: Alik Keplicz/ČTK/AP

EU žádá Minsk, aby okamžitě propustil všechny politické vězně

V deklaraci žádá EU Bělorusko, aby okamžitě propustilo a rehabilitovalo všechny politické vězně. Pětice postkomunistických zemí, které se kromě Běloruska do Východního partnerství zapojily, se k této výzvě nepřidala. Nechtěly otevřeně kritizovat režim v Minsku. Bělorusko svou účast na summitu na poslední chvíli odřeklo. Sedmadvacítka na schůzce dala najevo hluboké znepokojení nad porušováním lidských práv, demokracie a pravidel právního státu v Bělorusku.

„Evropská unie nabízela Bělorusku prohloubení vzájemných vztahů, zároveň ale trvá na zlepšení demokracie, státu práva a lidských práv,“ uvádí sedmadvacítka ve zvláštním prohlášení k Bělorusku. Polsko přišlo s konkrétním návrhem pomoci pro Bělorusko, jež se potýká s hlubokou hospodářskou krizí. Nicméně tuto podporu podmiňuje uspořádáním svobodných voleb podle mezinárodních standardů, dialogem s opozicí a propuštěním a rehabilitací všech vězněných politických oponentů režimu.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg soudí, že Bělorusko bude reagovat na nabídky od EU podle své hospodářské situace. „(Prezident) Lukašenko se řídí nutnostmi. Když mu Rusové dají velkorysou nabídku, tak neudělá nic, když ty peníze nedostane z východu, tak se asi podrobí a vězně propustí,“ řekl Schwarzenberg.

Minsk jednání bojkotoval, protože ho prý Polsko, které summit uspořádalo, „bezprecedentně diskriminuje“. Bělorusku se nelíbí, že pozvánku do Varšavy nedostal prezident Alexandr Lukašenko, ten má ale kvůli represím vůči opozici vstup do Evropské unie zakázán. Bělorusko měl na dnešním jednání zastupovat jeho velvyslanec ve Varšavě, ale protože nebyl pozván na čtvrteční večeři při zahájení summitu, nepřišel ani dnes.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 39 mminutami

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump ještě v pondělí zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 40 mminutami

Ukrajinské drony útočily na podniky ve dvou ruských regionech i sklad paliv

Ukrajinské drony v noci na pondělí zaútočily na průmyslové podniky v ruském Tatarstánu a v Kalužské oblasti, informovaly podle ruskojazyčného servisu BBC tamní úřady. Neuvedly, o jaké závody šlo. Podle informací na Telegramu se v Kazani, administrativním centru Tatarstánu, stal terčem útoku podnik vyrábějící letadla. V pondělí večer došlo k dalšímu útoku, kdy ukrajinské drony napadly a zapálily sklad pohonných hmot v ruském městě Liski ve Voroněžské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 48 mminutami

Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.
včeraAktualizovánopřed 56 mminutami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin, informují agentury. Britská vláda avizovala, že celý incident, po němž následovaly celonárodní nepokoje, vyšetří.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Evropští politici i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým prezidentem. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a Spojené státy spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru skrze sílu a prostřednictvím Severoatlantické aliance. Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty EU.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 7 hhodinami
Načítání...