Stockholmský útočník jednal na popud al-Káidy

Londýn/Stockholm - Stockholmský atentátník prý jednal na popud irácké al-Káidy. Podle vyšetřovatelů navíc zřejmě nejednal sám. Švédská policie při vyšetřování sobotního nezdařeného pokusu o teroristický útok na rušné ulici Stockholmu požádala navíc o pomoc kolegy v Británii. Tam totiž útočník vystudoval na univerzitě v Bedfordshiru sportovní fyzioterapii, a dokonce tu žil s manželkou.

Vyšetřovatelé identifikovali útočníka jako 29letého Taymoura Abdel Wahaba. Narodil se v Bagdádu a v roce 1992 získal azyl ve Švédsku. Do Anglie přesídlil v roce 2001. 

O víkendu vybuchly v centru Stockholmu dvě nálože, jeden člověk zemřel, byl to sám sebevražedný útočník. Švédská policie se domnívá, že pachatel sobotního nezdařeného atentátu na stockholmské nákupní třídě nebyl na přípravu činu sám. Wahab byl majitelem vozu, ve kterém explodovala první bomba. Podle vyšetřovatelů měl útočník navíc další výbušniny připevněné na sobě a v batohu. Chtěl prý nálož odpálit v davu na stockholmském hlavním nádraží nebo v obchodním domě v centru metropole.

Agentura TT obdržela před útoky e-mailem hrozbu, ve vzkazu útočník varoval před bombou. Zpráva též zmiňovala karikaturistu Larse Vilkse, který zpodobnil proroka Mohameda, a švédskou účast na válce v Afghánistánu. „Naše akce budou hovořit za sebe, dokud neukončíte svou válku proti islámu a ponižování proroka a svou stupidní podporu tomu praseti Vilksovi,“ uvádí se prý v e-mailu. Spojitost mezi e-mailovou hrozbou a samotným útokem už potvrdila švédská policie.

Útočník napsal e-mail příbuzným:

„Odpusťte mi, lhal jsem vám. Nebyl jsem na Blízkém východě vydělávat peníze. Byl jsem tam kvůli džihádu.“

Britské i švédské vyšetřovatele nejvíce zajímá, jestli bomby pro Stockholm a výhrůžné poselství Švédsku připravoval Abdel sám, nebo jestli byl napojen na nějakou teroristickou skupinu.

Americká organizace SITE Intelligence Group, která se zabývá výzkumem terorismu a islamistických internetových stránek, dnes informovala, že sebevražedný útočník v závěti napsal, že jednal na popud Islámského státu v Iráku. To je irácká větev al-Káidy. Islamistické stránky zveřejnily i jeho fotografii. „Toto je náš bratr, mudžáhid Taymour Abdel Wahab, který provedl mučednickou operaci ve Stockholmu,“ píše se na stránkách.

Vyšetřovatelé také zkoumají britskou stopu. Univerzita v Bedfordshiru, kde útočník absolvoval v roce 2004, začala procházet seznamy svých studentů. Taymour Abdel Wahab podle britských médií pobýval v nedalekém Lutonu, severně od Londýna. 

Zdejší policie prohledala jeden dům v Lutonu v Bedfordském hrabství, ale nikoho nezatkla ani nenašla žádné nebezpečné látky. V pátrání ale pokračuje. „Jsme nadále v těsném kontaktu se švédskými úřady. V tuto chvíli není vhodné cokoliv říkat o probíhajícím vyšetřování,“ uvedl mluvčí britského ministerstva vnitra. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA povolily zemím dočasně nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech

Spojené státy v noci na pátek SEČ dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent.
před 20 mminutami

V Iráku bylo při dronovém útoku zraněno nejméně šest francouzských vojáků

Při dronovém útoku na kurdsko-francouzskou základnu u Machmúru na severu Iráku utrpělo zranění nejméně šest francouzských vojáků. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters oznámil guvernér provincie Irbíl Úmíd Chúšnáv. Portál The New Region poznamenal, že po začátku amerických a izraelských útoků na Teherán provádějí Írán a proíránské milice v Iráku protiúdery na tamní vojenská zařízení propojená se Spojenými státy a jejich spojenci.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Mise Artemis pro přistání na Měsíci může mít zásadní problémy, varuje inspektor

NASA nedávno změnila své plány ohledně mise na Měsíc. Stále ale doufá, že tam do roku 2028 její astronauti přistanou. Teď se objevila další překážka – podle zprávy kontrolního orgánu by let byl spojený s riziky pro bezpečnost posádky. Ve čtvrtek večer pak NASA informovala, že start mise Artemis II, při které astronauti obletí Měsíc, by mohl proběhnout 1. dubna.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

USA na západě Iráku ztratily tankovací letoun. Armáda vyloučila sestřelení

Spojené státy během současných válečných operací proti Íránu ztratily tankovací letoun KC-135. Zřítil se na západě Iráku. Na síti X to oznámilo regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) s tím, že událost nesouvisela s nepřátelskou palbou a ani se spojeneckou palbou.
před 2 hhodinami

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu, oznámilo ministerstvo

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu pro lidi, kterým návrat domů zkomplikovala íránská válka. Čtvrteční dvanáctý repatriační let byl poslední, oznámilo v podvečer ministerstvo zahraničních věcí (MZV). Celkem se těmito spoji z konfliktem zasažených oblastí vrátilo více než 1500 českých občanů, doplnil resort. Repatriační lety armádními letouny a letadly společnosti Smartwings stát spustil poté, co Izrael a USA koncem února vojensky napadly Írán.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Nový íránský vůdce vyzval v prvním prohlášení k uzavření Hormuzu

Nový íránský nejvyšší duchovní vůdce Modžtaba Chameneí vydal první prohlášení od nedělního zvolení, mimo jiné vyzval k uzavření Hormuzského průlivu a k jednotě mezi Íránci. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí však později uvedl, že průlivem je možné i nadále proplouvat. Írán mezitím pokračoval v dronových útocích na některé země v regionu. Zasaženo bylo například letiště v Kuvajtu, dubajská luxusní čtvrť či italská základna v Iráku.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael tvrdí, že udeřil na další zařízení íránského jaderného programu

Izraelská armáda spustila novou vlnu úderů na Írán a oznámila, že v uplynulých dnech zasáhla zařízení, které považuje za součást íránského jaderného programu. Izraelská armáda intenzivně bombardovala také libanonské hlavní město, kde je hlášeno jedenáct mrtvých. Libanonské teroristické hnutí Hizballáh tvrdí, že ostřelovalo Tel Aviv. Agentura Reuters uvedla, že izraelská armáda téměř zdvojnásobila evakuační zónu jižního Libanonu, obyvatelé by se podle ní měli přesunout na sever od řeky Zahrání. Armáda židovského státu následně silně bombardovala centrum Bejrútu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Írán a Hizballáh rozdrtíme, řekl Netanjahu. Promluvil poprvé od začátku úderů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael rozdrtí Írán a Hizballáh. Varoval, že libanonské teroristické hnutí za útoky zaplatí vysokou cenu. Dodal, že po izraelsko‑amerických úderech na íránské území už země není taková, jako bývala, a že elitní jednotky Teheránu utrpěly těžké ztráty. Netanjahu to ve čtvrtek dle AFP a Reuters uvedl během své první tiskové konference od vypuknutí války proti Íránu, již zahájily Washington a Jeruzalém 28. února.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...