Evropská komise ve středu po měsících sporů o nezávislost justice schválila Polsku plán obnovy, na jehož základě se zemi otevře přístup k balíku téměř 36 miliard eur (890 miliard korun) z mimořádného unijního fondu vytvořeného v reakci na koronavirovou krizi. Aby Varšava mohla peníze skutečně čerpat, bude muset průběžně plnit další podmínky spojené s právním státem.
Spor o justici končí pro Polsko úspěšně. Dostalo od Bruselu klíč k 36 miliardám eur
Polsko na rozdíl od velké většiny ostatních členských zemí muselo na kladné hodnocení své investiční strategie čekat téměř rok od jejího odevzdání. Příčinou byly výhrady Komise k fungování polských soudů, na něž podle Bruselu získává příliš velký vliv vláda. Varšava však podle unijních činitelů v posledních týdnech ukázala dobrou vůli a rozhodla se zrušit kritizovanou kárnou komoru nejvyššího soudu. Kritici z řad opozice však hovoří o tom, že změny jsou pouze kosmetické a nezávislost justice nezaručují.
„Polský plán zahrnuje milníky vztahující se k významným aspektům nezávislosti soudnictví, které jsou zvláště důležité ke zlepšení investičního klimatu,“ uvedla ve středu Komise, podle níž pouze splnění těchto průběžných podmínek zaručí Polsku možnost čerpat z fondu.
Varšava a Brusel se přou o soudy, média i sexuální menšiny
Země má být po Itálii a Španělsku největším příjemcem přímých dotací z mimořádného balíku čítajícího 750 miliard eur. Na přímých platbách má dostat téměř 24 miliard eur, o zbytek svého podílu může požádat v rámci výhodných půjček.
Unijní instituce mají s Varšavou dlouhodobé spory nejen o nezávislost soudů, ale také o přístup k veřejnoprávním médiím či sexuálním menšinám. Polský konzervativně-nacionální kabinet tvrdí, že tyto otázky nejsou v kompetenci EU, v některých bodech však vychází Bruselu vstříc. V tom se liší od Maďarska, jehož plán obnovy se Komise v nejbližších měsících schválit nechystá.