Smutné jubileum. Nepál slaví výročí prvního zdolání Everestu a zároveň oplakává jeho nové oběti

10 minut
Kdo jde na Everest s deseti šerpy s kyslíkem, není horolezec, míní Jaroš
Zdroj: ČT24

Nepál si připomíná výročí prvního výstupu na Mount Everest, který 29. května 1953 zdolali Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norkej. Oslavy ale zastiňuje nejtragičtější sezona za poslední čtyři roky, při které zahynulo už jedenáct horolezců. Znovu se tak diskutuje o tom, zda by nepálská vláda neměla začít omezovat počet vydávaných povolení k výstupu na nejvyšší vrchol světa.

Vládní činitelé však zatím žádné omezení počtu povolenek neplánují. Letos jich přitom bylo vydáno rekordní množství a horolezci se cestou k vrcholu dostávali do „dopravních zácp“, které způsobovali vyčerpaní začátečníci zpomalující výstup.

Zpravodajský server BBC upřesnil, že letos vláda vydala 381 povolenek, což znamená, že se na výstup připravovalo asi šest stovek lidí, protože držitelé povolenky s sebou berou doprovod. „Jsou to všechno lidi, co na Everestu hledají něco jiného než skuteční horolezci. Je to byznys a pomalu se začne přenášet na K2. Někdo, kdo jde se čtyřmi šerpy a kyslíkem, není horolezec,“ uvedl ve Studiu 6 český horolezec Radek Jaroš.

Dcera Edmunda Hillaryho umisťuje květiny na sochu svého otce a šerpy Tenzinga Norkeje
Zdroj: Navesh Chitrakar/Reuters

Situaci v základním táboře zhoršilo počasí

I když je jako nejčastější příčina letošního vysokého počtu úmrtí uváděno přelidnění, do hry vstupují i další faktory. Hned na počátku jarní sezony začátkem května, kdy se mnozí horolezci sjeli do základního tábora, si s nimi nepříjemně pohrálo počasí.

Do nepálské části Himálaje dorazily dozvuky cyklonu Fani, který předtím zasáhl Indii a Bangladéš, a vláda na nejméně dva dny zastavila všechny horské aktivity. Silný vítr strhl dvě desítky stanů a horolezci, kteří už byli na cestě do vyšších táborů, se zase vrátili do základního tábora.

Pokračující špatné počasí znamenalo, že se zpozdil nácvik a upevňování fixních lan. Dav v základním táboře neustále houstl, nyní je v něm zhruba tisíc lidí. „A pokud tam dál bude tolik lidí, mrtvých bude jen přibývat,“ předpokládá Jaroš.

Dalším důvodem pro tak vysoký počet mrtvých je podle něj nedostatečná aklimatizace lezců na podmínky velehor. „Je třeba si uvědomit, že lidé by měli být pod Everestem měsíc a pomalu se na cestu aklimatizovat. Opakovaně vyjít do prvního tábora a zase se vrátit. Co vím, tak drtivá příčina úmrtí je mořská nemoc, což právě svědčí o špatné aklimatizaci.“

Fronta horolezců k vrcholku Mount Everestu
Zdroj: Reuters/@TENDIGUIDE

K vrcholu se vydalo přes 250 lidí naráz

Když byla v polovině května upevněna fixní lana, otevřelo se 19. a 20. května první vhodné časové okno pro výstup. V tomto termínu se k výstupu odhodlalo jen několik týmů – většina čekala na druhé výstupové okno od 22. do 24. května. A v té době se podle odborníků zvrtla koordinace davu.

Nejhorší situace nastala 23. května, kdy k vrcholu vyrazilo přes 250 horolezců. V důsledku toho museli pod vrcholkem čekat celé hodiny – jak na cestě nahoru, tak při sestupu. Mnozí z nich už byli vyčerpaní a docházel jim kyslík v lahvích.

Horolezecká pravidla v Nepálu vyžadují, aby expediční týmy doprovázeli při výstupu takzvaní styční důstojníci. Tentokrát jich bylo určeno 59, ale jen pět z nich se svými týmy zůstalo až do závěrečné fáze výstupu. Někteří se pod Everest ani neobtěžovali přijet, jiní odjeli domů po několika dnech v základním táboře. Styčnými důstojníky jsou často běžní vládní úředníci, kteří nemají s horolezectvím žádné zkušenosti, a dělá jim problém vyrovnat se s velkou nadmořskou výškou.

Řešením by podle zkušených horolezců bylo zavedení jistých kritérií včetně povinných zkušeností se zdoláním vrcholků kolem šesti tisíc metrů nad mořem, než budou moci požádat o povolení k výstupu na Everest. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 10 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 11 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 13 hhodinami
Načítání...