Slovenská prezidentka odvolala stíhaného šéfa civilní tajné služby Aláče

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odvolala stíhaného ředitele civilní tajné služby SIS Michala Aláče. Podle prezidentské kanceláře bude pravomoci šéfa SIS v plném rozsahu vykonávat dosavadní náměstek Tomáš Rulíšek, který je dlouholetým příslušníkem SIS a v jehož kompetenci dosud byly také mezinárodní vztahy této tajné služby.

Aláčovo odvolání ve středu prezidentce navrhla vláda. Úřednický kabinet ale nenavrhl nového šéfa služby. Premiér Ľudovít Ódor novinářům řekl, že instituci povede právě náměstek dosavadního ředitele SIS.

Čaputová odvolala Aláče s platností od čtvrtka, už v uplynulých dnech ho postavila mimo službu.

Horizont ČT24: Odvolání šéfa Slovenské informační služby (zdroj: ČT24)

Aláč je spolu se svým předchůdcem Vladimírem Pčolinským a dalšími třemi osobami od minulého týdne stíhán pro podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů.

SIS podle dostupných informací v minulosti vypracovala utajovanou zprávu o podezřeních z manipulací při vyšetřování citlivých kauz; tuto zprávu, která přispěla k takzvané válce ve slovenských bezpečnostních složkách, současné policejní vedení odmítá. Aláč vinu v případu popřel.

Do čela SIS Aláč nastoupil předloni z pozice náměstka v této instituci. Stalo se tak poté, co jeho předchůdce Pčolinský rezignoval na funkci ředitele tajné služby, když ho policie obvinila z korupce.

V kauze, která souvisí s Aláčem a dalšími, elitní jednotka slovenské policie NAKA minulý týden obvinila Pčolinského a šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Romana Konečného. Toto stíhání se týká kromě jiného podezření z účelového zbavení se nepohodlných příslušníků NBÚ a vyzrazování tajných informací v souvislosti s dopředu dohodnutým vytvořením nepravdivé zprávy SIS.

Policejní akce zasáhla do kampaně před zářijovými předčasnými parlamentními volbami. Kritikou nešetřil zejména expremiér a šéf nejpopulárnější strany Smer-SD Robert Fico, který zásah elitní jednotky kriminalistů NAKA označil za policejní převrat. Někteří politici v reakci zase připomenuli kauzy z doby vládnutí Smeru-SD, které vyšetřuje právě NAKA.