Slováci dávají poslední sbohem zesnulému exprezidentovi Kováčovi

Zpravodaj ČT: Lidé loučící se s Kováčem jsou dojatí (zdroj: ČT24)

V Rytířském sále Bratislavského hradu se lidé loučí se zesnulým exprezidentem Michalem Kováčem. Rakev bude vystavena do středečních šesti hodin večer. Slováci jej pohřbí s nejvyššími poctami ve čtvrtek dopoledne. Rakev doprovodí 180 vojáků, rozezvoní se kostelní zvony a zazní i dělostřelecké salvy. Česko zastoupí prezident Miloš Zeman se svým předchůdcem Václavem Klausem, píše slovenský deník Sme.

Přípravy na poslední rozloučení s exprezidentem Kováčem se neobešly bez protokolárního faux pas. Státní vlajka na rakvi byla podle médií nejprve uložena v rozporu s pravidly. Organizátoři pak síň na několik minut uzavřeli a chybu napravili, když vlajku otočili tak, aby slovenská trikolóra byla ve správném pořadí.

„Lidé se tam chodí klanět rakvi se zesnulým exprezidentem. V tuto chvíli jich tam přišlo několik desítek, možná se to bude blížit i stovce. Lidé odcházejí velmi dojatí. Říkají, že Kováč pro ně symbolizoval důležitou postavu moderních slovenských dějin,“ popsal situaci v Rytířském sále kolem 14:00 zpravodaj ČT Lukáš Mathé.

„Žil jsem tím, když nastoupil do prezidentského úřadu. Zmatky v politice ho zatěžovaly, držel jsem mu palce, aby to nevzdával. Nedalo mi to, abych nepřijel zavzpomínat a projevit úctu,“ řekl důchodce Emil Čerňanský.

Michal Kováč
Zdroj: ČT24

Státní pohřeb začne ve čtvrtek v 11:00, kdy budou pozůstalí přijímat kondolence od hostů na Bratislavském hradě. Smuteční průvod s rakví se pak přesune do Prezidentského paláce.

Trasu budou lemovat vojáci. Rakev povezou zahalenou ve státní vlajce na lafetě, což je část děla, která slouží jako podstavec pro hlaveň. Na převoz tělesných ostatků byla použita i při jiných pohřbech, například českého prezidenta Václava Havla, Tomáše Garrigua Masaryka a Ludvíka Svobody, ale i rakouského prezidenta Thomase Klestila a polského prezidenta Lecha Kaczyńského.

Zpravodaj ČT o pohřbu Kováče (zdroj: ČT24)

Z Tyršova nábřeží pak zazní dvacet salv ze šesti děl. V katedrále svatého Martina následně odslouží mši za zesnulého arcibiskup Stanislav Zvolenský a v pravé poledne se rozezní všechny kostelní zvony v Bratislavě. Rodina se s Kováčem rozloučí při soukromém obřadu na jednom z bratislavských hřbitovů.

Kováč, kterého léta trápila Parkinsonova choroba, zemřel 5. října ve věku 86 let. Jeho funkční období v prezidentském úřadu v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem. Před rozdělením Československa zastával Kováč funkci předsedy Federálního shromáždění. V době výkonu prezidentské funkce byl Kováčovi unesen jeho syn do ciziny.

Vydáno pod