Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, zaplavily část myanmarského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Myanmaru přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.
Silný cyklon Mocha udeřil na Bangladéš a Myanmar. Evakuovaly se statisíce lidí, jsou hlášeni mrtví
V Myanmaru a Bangladéši bylo před příchodem cyklonu na pevninu preventivně evakuováno asi 400 tisíc lidí. Bangladéšští meteorologové varovali, že cyklon Mocha by mohl být nejsilnější od bouře Sidr, která v roce 2007 zabila nejméně tři tisíce lidí.
Cyklon, provázený vichrem o rychlosti 180 až 190 kilometrů v hodině a v nárazech až 210 kilometrů v hodině, udeřil ráno místního času na pobřeží myanmarského Arakanského státu. V třistatisícovém Sistwei vichr strhával střechy domů, ničil lodě, porážel pouliční lampy a sloupy elektrického vedení, uvedla armáda, která Myanmaru od předloňského února vládne.
Asi 20 tisíc obyvatel města Sistwei bylo přesunuto do budov, které stojí ve vyšších polohách a mají pevné zdi, jako jsou například kláštery, pagody či školy. Ulice a přízemí některých domů ve městě byly zatopeny a jejich obyvatelé jsou odříznuti od okolního světa. Ve většině oblasti nefunguje telefonní ani internetové spojení. „Celý sever Arakanského státu utrpěl značné škody,“ řekl mluvčí armády.
Agentura AP informovala o prvních úmrtích v důsledku vichru a deště v Myanmaru. Záchranné týmy nalezly ve východobarmském Šanském státě těla manželského páru, který zasypal sesuv půdy. Místní média rovněž informovala o úmrtí muže, kterého v Mandalajské oblasti rozdrtil spadlý strom.
Cyklon ale do značné míry ušetřil uprchlický tábor u bangladéšského města Cox's Bázár, v němž žije v provizorních obydlích kolem milionu běženců z řad muslimského etnika Rohingů, kteří utekli před pronásledováním z Myanmaru. „Naštěstí jsme tomu nejhoršímu unikli,“ prohlásil bangladéšský vládní představitel, který má na starosti uprchlickou otázku, Muhammad Šamsud Dúza. „Máme zprávy o poškozených příbytcích, ale zatím nebyli hlášeni mrtví ani zranění,“ dodal.
Zástupce Rozvojového programu OSN (UNDP) v Myanmaru Titon Mitra na Twitteru napsal, že cyklon ohrožuje na dva miliony lidí a že se předpokládají rozsáhlé škody. Úřady vyzvaly rybáře, aby nevyplouvali na moře. Uzavřena byla také některá letiště v regionu.