Satirici odpověděli na Orbánovu kampaň: Věděli jste, že milion Maďarů chce odejít?

V ulicích maďarských měst se objevily stovky plakátů, které parodují vládní kampaň před říjnovým referendem proti migračním kvótám z Evropské unie. Referendum pořádá premiér Viktor Orbán. Satirici se mu rozhodli odpovědět plakáty, zesměšňujícími „kampaň strachu“, upozorňuje francouzský list Le Monde.

„Jsme proti ovzduší nenávisti, které vytváří tato vláda,“ vysvětlil Gergö Kovács z Maďarské strany dvojocasých psů, což je recesistické sdružení, které si už roky tropí posměch z Orbánových populistických a nacionalistických projevů.

Vláda zahájila v létě v médiích novou kampaň proti migrantům se slogany jako „Věděli jste to? Více než 300 lidí v Evropě zemřelo od začátku migrační vlny“, „Brusel chce, abychom přijali uprchlíky v počtu odpovídajícím celému městu“, „Milion uprchlíků čeká, aby přišli do Evropy“.

Satirici odpověděli 800 plakáty a desetitisíci letáky se zparodovanými slogany: „Věděli jste to? Lidi nejsou hloupí“; „Věděli jste to? Více než milion Maďarů chce utéct z Maďarska do Evropy“ či „Věděli jste to? V Sýrii je válka“.

obrázek
Zdroj: ČT24

Maďaři kvóty odmítají

Maďarsko nepřijalo žádného uprchlíka v rámci prvého programu přerozdělování migrantů, schváleného členskými státy EU, připomněl Le Monde a dodal, že zemí loni v létě prošlo na 400 000 běženců, než vláda nechala postavit ploty z ostnatého drátu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem.

Průzkumy ukazují, že maďarská veřejnost povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků v rámci Unie odmítá. Platnost referenda je však podmíněna tím, že se 2. října k urnám dostaví více než polovina z oprávněných voličů.

Grafický umělec Kovács, jak si povšiml list The Financial Times, dokázal loni v létě od 7000 krajanů získat na 33 milionů forintů (asi 2,9 milionu Kč), takže mohl vládní xenofobní billboardovou kampaň parodovat plakáty typu „Promiňte za našeho premiéra“ či „Vítejte v Maďarsku, my máme pracovní fleky v Londýně.“

Jedna z dárkyň „straně dvojocasých psů“ označila satirické plakáty za intelektuální odpověď na cynismus vlády, která naštvala mnoho Maďarů tím, že používá peníze daňových poplatníků k šíření nenávisti.