Rusko posílí své vojáky na Kurilách

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes dal Japonsku důrazně najevo, že Moskva považuje sporné Jižní Kurily za „nedílnou“ součást Ruska a je odhodlána posílit tam svou vojenskou přítomnost. Na ministerské schůzce v Kremlu prezident podle agentury ITAR-TASS řekl, že Rusko považuje Jižní Kurily za své „strategické území“.

Spor o skupinu nevelkých ostrovů se vyhrotil v loňském listopadu, kdy území navštívil nejprve sám Medvěděv a po něm i ruský ministr obrany Anatolij Serďukov. Japonská vláda proti postupu Moskvy důrazně protestovala, premiér Naoto Kan nedávno označil Medvěděvovu jihokurilskou inspekci za „neodpustitelnou urážku“. Diplomaté obou zemí se častovali protestními nótami, v Tokiu v pondělí skupina protiruských demonstrantů spálila ruskou vlajku.

„Jednotky na ostrovech musejí být dostatečně silné k tomu, aby zajistily jejich bezpečnost,“ řekl na schůzce v Kremlu ruský prezident. „Výzbroj, která tam bude nově rozmístěna, musí být v nezbytných objemech a musí být dostatečně moderní, aby zajistila bezpečnost ostrovů jako nedílné součásti Ruské federace,“ dodal.

Serďukov na poradě oznámil, že jeho ministerstvo vypracuje do konce února program přezbrojení dělostřelecké a motostřelecké divize dislokované na Jižních Kurilách.

Problém Jižních Kuril je už 65 let kamenem úrazu rusko-japonských vztahů. Sovětský svaz po druhé světové válce ostrovy obsadil a anektoval, ale Tokio tento stav odmítá uznat. Obě země kvůli sporu neuzavřely mírovou smlouvu a jsou technicky ve válečném stavu. Výrazné a do značné míry nečekané zhoršení rusko-japonských vztahů nepochybně poznamená i nadcházející návštěvu japonského ministra zahraničí Seidžiho Maehary v Rusku. Ministr Maehara je v Moskvě očekáván ve čtvrtek.

Vydáno pod