Papež František v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) na Boží hod zdůraznil důležitost bratrského soužití lidí různých národů, kultur a náboženství. Lidi na celém světě přitom vybídl, aby rozmanitost vnímali jako zdroj obohacení, a nikoli jako nebezpečí.
Rozmanitost vnímejte jako obohacení, nikoliv nebezpečí, vybídl papež František
Znepřátelené strany v oblastech zmítaných válkami, jako je Sýrie, Jemen či řada afrických zemí, papež vyzval k usmíření. Apeloval také na obnovu dialogu mezi Izraelci a Palestinci.
„Doufám, že Izraelci a Palestinci obnoví jednání a vydají se na cestu míru, která ukončí konflikt, jež trvá více než 70 let,“ prohlásil papež z balkonu baziliky svatého Petra ve Vatikánu.
Mezinárodní společenství papež vyzval, aby odhodlaně pracovalo na „politickém řešení války v Sýrii, jež Syřanům - především těm, kteří byli donuceni opustit svou zemi a vyhledat útočiště jinde - umožní vrátit se do vlasti a žít život v míru“. Syrský konflikt trvá již téměř osm let a počet civilistů, které vyhnal z domovů, přesáhl podle OSN šest milionů.
Papež také ve svém poselství vyjádřil naději, že příměří dohodnuté nedávno v Jemenu „konečně přinese úlevu mnoha dětem a lidem vyčerpaným válkou a hladomorem“. Válka v Jemenu si od roku 2015 vyžádala nejméně deset tisíc mrtvých a způsobila podle OSN nejhorší humanitární krizi ve světě.
Papež vzpomněl i na mnoho Afričanů, kteří potřebují humanitární pomoc a potravinové zabezpečení i klid zbraní na celém kontinentě. Pontifex, první z oblasti Latinské Ameriky, zmínil také země tohoto regionu sužované vnitřními sváry, jako je Venezuela, Nikaragua, či další neklidné oblasti světa, například Korejský poloostrov či Ukrajinu. Rovněž pak vyslovil přání na zlepšení podmínek mnohdy utiskovaných křesťanských menšin.
Na Svatopetrské náměstí papeže přišly v úterý za příjemného, slunečného počasí vyslechnout desetitisíce turistů, poutníků i místních obyvatel. Papež v poselství nepřímo poukázal na sílící nacionalismus a rozdělení společnosti v evropských zemích a ve Spojených státech v důsledku migrační vlny a zdůraznil, že je zapotřebí, aby lidé různých názorů byli schopni si naslouchat a vzájemně se respektovat. „Bez bratrské sounáležitosti jsou i naše nejlepší plány a projekty prázdné a bezduché,“ podotkl papež.
Lidé se stali chamtivými a nenasytnými, uvedl papež na Štědrý den
O den dříve vyzval papež František v tradičním poselství během vánoční mše křesťany, aby pamatovali na chudé, vyvarovali se materialismu a uvažovali o duchovním rozměru života.
„Lidé se stali chamtivými a nenasytnými. Shromažďování a vlastnění věcí se pro mnohé zdá být smyslem života,“ řekla v chrámu svatého Petra v Římě hlava katolické církve, známá svým zasazováním se za chudé a vyděděné.
Vánoční příběh nám připomíná, že v životě není zásadní majetek, chtivost nebo nadbytek, ale láska, láska k bližním a prostota, pokračoval papež. V časech, kdy se mnozí obdarovávají drahými dárky a přejídají se, apeloval, že spíše než hromadit věci by se lidé měli odhodlat dělit se o ně a dávat je.
Jednoduchost, k níž dvaaosmdesátiletý papež původem z Argentiny v očích mnohých vyzývá, i sám zosobňuje. Vzdal se mnohých privilegií, do Vatikánu opakovaně zve bezdomovce a utečence, kterým věnoval minulé vánoční kázaní, a setkává se s vězni.