Putin před klíčovou schůzkou s Obamou: Vstup Ruska do syrské války není v plánu

Rusko se prozatím vojensky nezapojí do syrského konfliktu. V rozhovoru pro CBS to uvedl šéf Kremlu Vladimir Putin, který se v New Yorku setká se svým americkým protějškem Barackem Obamou. Na zasedání Valného shromáždění OSN by měli jednat kromě syrské války také o krizi na Ukrajině.

„Rusko se žádných operací na území Sýrie ani jiného státu nezúčastní. V současné době nic takového neplánujeme,“ konstatoval Putin v rozhovoru pro CBS. Rusko ale prý myslí na možnosti zlepšování spolupráce se svým spojencem – syrským prezidentem Bašárem Asadem.

Moskva tvrdí, že jejím hlavním cílem je boj proti Islámskému státu (IS). Proto se začalo mluvit o možné spolupráci Ruska s mezinárodní koalicí vedenou Spojenými státy, která na IS útočí v Sýrii a v Iráku. Šéf Kremlu v nejnovějším rozhovoru vyzval k vytvoření regionální koordinační struktury.

Rusko v současné době posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Média informují o velkých dodávkách ruských zbraní Asadově armádě, včetně bojových letadel, a o budování ruských základen v Sýrii.

Zásah mezinárodní koalice v Sýrii
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Putin odsuzuje americkou podporu umírněných povstalců

Ruský prezident  přijíždí do New Yorku zdůraznit, že americká podpora syrských rebelů je podle Moskvy nelegální. „Dle mého názoru jsou dodávky zbraní nelegálním strukturám proti principům moderního mezinárodního práva a Chartě Spojených národů. My podporujeme jenom legální vlády,“ podotkl Putin.

Schůzce hlav obou států předcházelo podobné jednání na o něco nižší úrovni – o den dřív diskutovali ministři zahraničí Spojených států a Ruska – John Kerry a Sergej Lavrov. „Tohle je začátek opravdové snahy najít způsob zklidnění situace, ale taky způsob, jak posunout a zachovat jednotnou Sýrii – která bude mít udržitelný mír bez cizích vojáků na svém území,“ uvedl Kerry.

Američané si myslí, že jejich koalice nepotřebuje svolení Rady bezpečnosti, a to je z našeho pohledu porušení mezinárodního práva. Ale chuť pracovat společně existuje.
Sergej Lavrov

Na Moskvu vyvíjí tlak také NATO. „Apeluji na Rusko, aby hrálo konstruktivní, spolupracující roli v boji proti Islámskému státu. Podpora Asada není konstruktivním přispěním v hledání řešení,“ konstatoval šéf Aliance Jens Stoltenberg.

  • Putin s Obamou se tváří v tvář setkají po téměř roce, a to ve chvíli, kdy se vztahy mezi USA a Ruskem ocitly na nejnižším bodě od skončení studené války. Stalo se tak v důsledku krize na Ukrajině a sankcí přijatých Západem proti Rusku kvůli anexi Krymu a vojenské podpoře proruských separatistů v Donbasu.
Nahrávám video
Zasedání OSN ve znamení schůzky Putin-Obama
Zdroj: ČT24

Podle Moskvy se v říjnu sejdou „hlavní aktéři“ v syrském konfliktu, včetně Spojených států, Ruska, Saúdské Arábie, Íránu, Turecka a Egypta. „V Ženevě mají být vytvořeny čtyři pracovní skupiny a kontaktní skupina zahrnující hlavní aktéry se sejde, myslím, v říjnu po zasedání Valného shromáždění OSN,“ uvedl podle agentury RIA Novosti náměstek šéfa ruské diplomacie Michail Bogdanov.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zasáhly okolo 2000 íránských cílů od začátku války, tvrdí armáda

Spojené státy zasáhly zhruba dva tisíce íránských cílů od začátku války proti Íránu, kterou v sobotu zahájily společně s Izraelem. Uvedla to podle agentury AFP americká armáda. Podle ní byly americké útoky během prvních 24 hodin dvakrát rozsáhlejší než ty, které USA podnikly na začátku invaze do Iráku v roce 2003.
před 1 hhodinou

USA zaútočily na Írán, protože jednání nikam nevedla, řekl Rubio

Spojené státy zaútočily na Írán, protože jednání s Teheránem o íránském jaderném programu nikam nevedla, řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio. Dříve naopak uvedl, že důvodem byl izraelský plán útoku. Informovala o tom v úterý stanice CNN.
před 3 hhodinami

Írán by měl vést někdo zevnitř, rozhodne se po válce, řekl Trump

Nejlepší možností pro vedení Íránu by byl někdo zevnitř, rozhodnutí ale přijde, až Spojené státy a Izrael dokončí vojenské údery. Při úterním setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem to řekl americký prezident Donald Trump. Při útocích, které začaly v sobotu, se podařilo zlikvidovat téměř všechny vojenské cíle, zdůraznil Trump. Německo má podle Merze na válku v Íránu stejný pohled jako USA. Dodal, že tamní režim je nutné odstranit. Trump zároveň kritizoval Madrid a Londýn za přístup k operacím na Blízkém východě.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Problémem útoku na Írán je nejasný cíl, řekl pro ČT generál Hodges

Zásadním problémem současné americko-izraelské operace proti Íránu je podle generála Bena Hodgese, který dříve velel americkým jednotkám v Evropě, fakt, že nikdo jasně nepopsal její cíle.
před 5 hhodinami

VideoZmaření jaderných snah, či změna režimu? Cíl operace proti Íránu není zřejmý

Seznam možných důvodů pro aktuální americko-izraelské údery na Írán je dlouhý – od jaderného programu Teheránu, přes balistické zbraně až po „export“ terorismu či snahu o změnu režimu. Načasování a zamýšlený cíl operace ale zůstávají dál nejasné. Hlavním spouštěčem je podle všeho snaha zabránit Teheránu v získání jaderné zbraně, což USA a Izrael deklarují přes dvě dekády. Po nepokojích v Íránu z přelomu loňského a letošního roku se na chvíli mohlo zdát, že primárním důvodem k zásahu může být brutalita, s níž blízkovýchodní režim zakročil proti demonstrantům. Hrozby prezidenta USA Donalda Trumpa směrem do Teheránu sice toto téma konkrétně zmiňovaly, tehdy ale ještě šéf Bílého domu nezasáhl.
před 5 hhodinami

Armádní speciál přepravil do Prahy Čechy z Jordánska

V Praze přistál v úterý večer první armádní repatriační let s Čechy, kteří uvázli v Jordánsku kvůli úderům na Blízkém východě. Tento menší z armádních airbusů má kapacitu čtyřicet míst. Do tuzemska již dříve během dne přiletěla z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě dvě letadla Smartwings s celkem čtyřmi stovkami lidí. Jedno z ománského města Salála, druhé z Maskatu také v Ománu. Slovensko v úterý vpodvečer dvěma evakuačními letadly dopravilo do Bratislavy z Jordánska více než sto lidí, mezi nimiž byli i tři Češi.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Útok na Írán porušil mezinárodní právo, odpovědnost ale nese Teherán, řekl Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron míní, že útok USA a Izraele na Írán je mimo rámec mezinárodního práva, primární odpovědnost za situaci ale nese Írán. Řekl to v úterý v projevu o situaci na Blízkém východě. Francouzský prezident v něm také oznámil, že nařídil přesun letadlové lodi s jaderným pohonem Charles de Gaulle do Středozemního moře, aby zajistila bezpečnost spojenců Francie v oblasti.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ceny plynu a ropy po prudkém růstu mírně klesly

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se kvůli dopadům války na Blízkém východě v úterý prudce zvyšovala. Z pondělních zhruba 32 eur za megawatthodinu (MWh) se kolem poledne dostala přes 62 eur, později nastal pokles. Po 19. hodině se pohybovala nad 53 eury, růst oproti pondělí tedy činil přibližně 23 procent. K vzestupu přispělo, že Katar v pondělí zastavil vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Kvůli obavám o dodávky z Blízkého východu rostly též ceny ropy. Brent po poledni překročil hodnotu 85 dolarů za barel, nejvyšší od roku 2024. Po 19. hodině to bylo přes 82 dolarů, tedy vzestup o 5,5 procenta.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...