Útok na katolický kostel na jihu Filipín si podle nové bilance vyžádal 20 obětí, dalších 111 osob utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Ta dříve podala zprávu o 27 mrtvých, ale posléze zjistila, že někteří mrtví jsou v záznamech vedeni dvakrát. K atentátu se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil Islámský stát (IS). Český ministr zahraničí Tomáš Petříček útok na twitteru odsoudil a vyjádřil soustrast rodinám obětí.
První nálož vybuchla během mše, druhá, když dorazili vojáci. Útok na Filipínách zabil 20 lidí
Útok se stal ve městě Jolo na stejnojmenném jihofilipínském ostrově. První nálož explodovala během nedělní mše v katedrále. Druhá bomba vybuchla na parkovišti před objektem, když na místo přijeli příslušníci armády.
Mezi mrtvými je 15 civilistů a pět vojáků, mezi zraněnými 17 vojáků, dva členové pobřežní stráže, dva policisté a 90 civilistů. Armáda ověřuje, zda druhé výbušné zařízení nebylo umístěné na zaparkovaném motocyklu. První hodinu po útoku na místě nefungoval signál mobilní sítě.
„Pachatele tohoto podlého činu budeme pronásledovat ve všech koutech země do té doby, než ten poslední z vrahů nestane před spravedlností a neskončí za mřížemi,“ reagoval filipínský prezident Rodrigo Duterte.
Na ostrově Jolo působí muslimská radikální Skupina Abu Sayyafa, která je na americkém i filipínském seznamu teroristických organizací a kterou původně policie z atentátu podezírala. Její členové jsou zodpovědní za řadu atentátů, únosů a vražd. Skupina tvrdí, že jejím cílem je na jihu převážně katolických Filipín vytvořit islámský stát.
Povstalci nesouhlasí s mírovou dohodou
Atentát se stal týden poté, co muslimové v referendu schválili vytvoření nového autonomního regionu na jihu Filipín. Úřady doufají, že tento krok povede k míru po desítkách let ozbrojeného konfliktu mezi separatisty a vládními vojsky, který si vyžádal na 150 tisíc obětí.
Ačkoli většina muslimských oblastí v referendu autonomii podpořila, voliči v provincii Sulu, kde se nachází město Jolo, ji podle agentury AP odmítli. Provincie je domovem povstalecké frakce, která nesouhlasí s uzavřením mírové dohody s filipínskou vládou, v níž se rebelové vzdávají svého cíle vytvořit nezávislý stát a souhlasí s odzbrojením.
Kromě toho působí na ostrově Jolo také zmíněná Skupina Abu Sayyafa, která se žádného mírového procesu neúčastní.