Příliš štědré odstupné pro manažery BBC zajímá policii

Londýn - Britská policie se zabývá příliš štědrým odstupným pro manažery stanice BBC. Jeho výše údajně v některých případech překročila částku, na kterou měli nárok. Už v květnu britský Národní kontrolní úřad dospěl k závěru, že stanice porušila svá pravidla pro výplatu odstupného. Přitom pro to neměla důvod. Podle úřadu byly od roku 2005 do letošního března vysoce postaveným manažerům vyplaceny v přepočtu bezmála dvě miliardy korun.

Britský Národní kontrolní úřad (NAO) v květnu dospěl k závěru, že stanice porušila svá již tak velkorysá pravidla pro výplatu odstupného, aniž k tomu měla dobrý důvod. Podle úřadu od roku 2005 do letošního března dostali vysoce postavení manažeři 60 milionů liber (1,8 miliardy Kč). 

Britští zákonodárci požádali policii, aby údajně sporné výplaty odstupného prověřila a zjistila, jestli se vedoucí činitelé BBC nedopustili trestného činu zneužití pravomoci. Stanice možnost spáchání trestného činu odmítá. 

Úřad prověřil 60 případů a ve 14 z nich zjistil, že příjemci dostali víc peněz, než na kolik měli nárok. Daňové poplatníky to prý stálo nejméně milion liber (30 milionů Kč). 

Některé z těchto údajně přemrštěných plateb, na které zpráva upozorňuje, prý schválil bývalý ředitel BBC Mark Thompson. Thompson od listopadu šéfuje americké vydavatelské společnosti The New York Times. Z čela BBC tam přišel v době, kdy pověst kdysi ctihodné britské instituce těžce podkopalo odhalení tutlaného sexuálního zneužívání, kterého se dopouštěl mezitím již zesnulý populární televizní moderátor Jimmy Savile. Thompson tvrdí, že o dřívějších obviněních Savila ze zneužívání nic nevěděl.