Prezidentem JAR zvolen Jacob Zuma

Kapské Město - Dolní komora jihoafrického parlamentu dnes podle očekávání zvolila Jacoba Zumu novým prezidentem země. Předseda Afrického národního kongresu (ANC), který suverénně vyhrál dubnové parlamentní volby, tak završil velký politický comeback. Zumovu kariéru provázely nařčení z korupce, obchodování se zbraněmi i ze znásilnění.

Charizmatický vůdce a bývalý bojovník proti apartheidu složí prezidentskou přísahu v sobotu 9. května. Vládu by měl jmenovat den poté. Nejsledovanější bude jmenování do postu ministra financí, a sice kvůli obavám, že by Zuma mohl největší africkou ekonomiku nasměrovat doleva. Zuma to však popírá a snaží se ujistit zahraniční investory tvrzením, že JAR bude pokračovat v konzervativní fiskální politice.

Zumova politická kariéru ovlivňovaly korupční skandály, obvinění z obchodování se zbraněmi i nařčení ze znásilnění. Obvinění z korupce byl Zuma zproštěn krátce před dubnovými parlamentními volbami. Obžalobu ze znásilnění Zuma odmítal a nakonec jej soud neshledal vinným.

Během procesu se však přiznal k tomu, že měl nechráněný sex s rodinnou přítelkyní, která byla HIV pozitivní, což v zemi vyvolalo skandál. Lékařskou veřejnost také šokovalo vysvětlení Zumy, který na omluvu dodal, že se před infekcí chránil tím, že se po styku osprchoval.

Zuma, který na veřejnosti rád vystupuje v tradičním zulském oděvu z leopardí kůže a tvrdí, že miluje všechny své nejméně tři legální manželky a 14 až 18 dětí, se stal viceprezidentem JAR v červnu 1999. Z funkce byl však právě kvůli obvinění z korupce v červnu 2005 odvolán. V prosinci 2007 se stal předsedou ANC, když ve volbě porazil Mbekiho. Loni Zumu časopis Time zařadil na deváté místo mezi 100 osobnostmi s největším vlivem ve světě.

Jacob Gedleyihlekisa Zuma

*12. 4. 1942

1959: vstoupil do ANC

1963: uvězněn za nezákonné opuštění země kvůli vojenskému výcviku, ve vězení strávil deset let

1979: odjel do exilu, žil v Mosambiku či Zambii, do vlasti se vrátil začátkem 90. let

1994: členem provinční vlády v KwaZulu-Natal pro ekonomiku a cestovní ruch

1997: místopředsedou ANC

1999: viceprezidentem JAR

Nekouří a nepije alkohol. Oženil se nejméně čtyřikrát, což mu dovoluje tradice polygamie v kmeni Zulů.

Jihoafrický parlament
Zdroj: AP Photo/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Strach je nakažlivý.“ Harrisová a Obama se opřeli do Trumpa

Exprezident USA Barack Obama a bývalá viceprezidentka Kamala Harrisová z Demokratické strany nebývale otevřeně kritizovali nedávné kroky vlády Donalda Trumpa. Podle Harrisové návrat republikána do Bílého domu vyvolal „velký pocit strachu“. Obamovi se nelíbí mimo jiné kroky v oblasti imigrace, cel či zastrašování zpravodajských médií, uvedla stanice CNN.
před 4 mminutami

Akciové burzy druhým dnem zažívají jízdu z kopce

Evropské akciové burzy zažívaly i v pátek prudký pokles: investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Dalším poklesem zahájily páteční obchodování rovněž americké akciové indexy. Situaci vyostřila též páteční razantní odpověď Číny.
16:57Aktualizovánopřed 59 mminutami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
před 1 hhodinou

Arménie přijala zákon umožňující zahájit proces přistoupení k EU

Arménský prezident Vahagn Chačaturjan podepsal zákon, který vytváří právní základ pro možný vstup země do Evropské unie, píše agentura Reuters. Arménie se v posledních letech snaží vzdalovat od svého tradičního partnera Ruska a budovat jiné mezinárodní vazby.
před 2 hhodinami

Nad posledním nacistickým transportem z Bratislavy už létali Sověti

V pátek 4. dubna uplynulo osmdesát let od osvobození Bratislavy, k němuž došlo v rámci první etapy bratislavsko-brněnské operace, během níž sovětské a rumunské jednotky osvobozovaly jihozápad slovenského území od nacistů. Boje o Bratislavu, které se Němci nechtěli snadno vzdát, začaly 2. dubna 1945.
před 3 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
13:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rumunští vojáci trávili rodičovskou jako žoldáci v Kongu

Vyšetřování rumunského ministerstva obrany odhalilo, že stovky záložníků armády podepsaly smlouvy s nejrůznějšími soukromými bezpečnostními společnostmi, které operují ve válkou zmítaném středoafrickém Kongu. Coby žoldáci v Kongu bojovalo i několik rumunských vojáků v aktivní službě, kteří odešli na rodičovskou dovolenou, píše server Euractiv.com.
14:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Putin bude muset brzy říci, zda to s mírem myslí vážně, prohlásil Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek po jednání ministrů zahraničí států NATO prohlásil, že ruský vládce Vladimir Putin bude muset velmi brzy říci, zda to s mírem na Ukrajině myslí vážně. Pokud ne, USA odpoví, zdůraznil Rubio. Podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho je nyní „míč na ruské straně hřiště“. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) řekl, že k ruskému jednání o příměří je maximálně skeptický.
09:01Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...