Povstalci stahují z frontové linie těžkou bojovou techniku

Kyjev/Canberra - Východoukrajinští povstalci začali stahovat těžkou bojovou techniku z frontové linie na jihu Doněcké oblasti. Oznámil to povstalecký vůdce Denis Pušilin. Z oblasti bojů se podle něj začaly stahovat dělostřelecké jednotky vyzbrojené děly a kanony ráže nad 100 milimetrů.

Pušilin, který je místopředsedou parlamentu samozvané Doněcké lidové republiky a zároveň delegátem povstalců na minských rozhovorech, oblast stahování vojsk blíže neupřesnil. Hlavní postavení na jihu Doněcké oblasti udržují povstalci na pobřeží Azovského moře, kde se při srpnové ofenzivě zastavili na dostřel od přístavu Mariupol.

Oddělení vojsk a stažení těžkých zbraní předpokládal minský protokol, který v rámci dohody o příměří dojednali vzbouřenci a zástupci ukrajinské armády počátkem září. Klid zbraní ale žádná ze stran fakticky nedodržovala, na papíře zůstal také závazek oddělení vojsk a z velké části i výměny zajatců.

Novým pokusem oživit zářijové sliby byl úterní „den klidu“, který na Donbasu vyhlásil prezident Petro Porošenko. Povstalci se k závazku zastavení palby přihlásili a začali údajně s Kyjevem znovu jednat rovněž o vytvoření nárazníkové zóny na linii fronty a o výměně zajatců a rukojmích.

Příměří porušilo několik střetů, Doněck hlásí klid

Během posledních 24 hodin došlo na Donbasu podle kyjevské vlády k dvěma desítkám incidentů. Podle zprávy ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany pálili v noci na dnešek povstalci na pozice ukrajinské armády ze všech druhů zbraní. Hlavní útoky separatistů údajně směřovaly na armádní obranné posty u měst Luhansku a Debalceva.

Doněcká radnice dnes ráno ohlásila klidnou noc, na město na rozdíl od minulých týdnů nedopadaly žádné dělostřelecké granáty. Ve městě funguje veřejná doprava i zásobování a ve čtyřech čtvrtích se dokončuje oprava poničených plynovodů.

Schůzka v Minsku zřejmě padne

V průběhu dneška či zítřka se měli sejít v Minsku členové kontaktní skupiny pro urovnání krize na Donbasu. Setkání se ale nakonec pravděpodobně neuskuteční. Podle povstalců je vinen Kyjev, který prý sabotuje jednání o stanovení konkrétního termínu. Na schůzce v běloruském Minsku má být potvrzena dohoda o klidu zbraní, výměně zajatců, stažení zbraní z frontové linie a správním režimu povstaleckých oblastí.

„Pokud během příštích dvou, tří hodin Kyjev s návrhem na termín schůzky nepřijde, pak se v pátek zástupci lidových republik do Minska nestihnou dostavit,“ řekl zástupce luhanských povstalců v kontaktní skupině Vladislav Dějněgo. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která jednání zprostředkuje, dnes v prohlášení vyjádřila připravenost se do rozhovorů zapojit, a to v kterémkoli termínu.

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, který na minských jednáních zastupuje ukrajinskou vládu, v rozhovoru s agenturou Interfax prohlásil, že uspořádat jednání nemá v nejbližší době žádný smysl. „V podmínkách, kdy druhá strana (tedy povstalci) není schopna zajistit režim zastavení palby, nepovažuji tuto schůzku za smysluplnou,“ řekl Kučma. Kyjev je podle něj ochoten jednat, jakmile bude klid zbraní platit. 

Petro Porošenko a Tony Abbott
Zdroj: ČTK/AP/Julian Smith

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes během návštěvy Austrálie vyslal do Moskvy naléhavou žádost o mír. „Zastavte, prosím, palbu. Propusťte, prosím, rukojmí. Stáhněte, prosím, svá vojska z ukrajinského území,“ žádal Porošenko na společné tiskové konferenci s australským premiérem Tonym Abbottem.

Ukrajinský prezident prohlásil, že pokud Moskva uzavře rusko-ukrajinskou hranici, přes niž podle Kyjeva dostávají povstalci zbraně a posily, konflikt na Donbasu brzy ustane. „Slibuji, že pokud uzavřete hranici, během dvou tří týdnů zavládne na Ukrajině mír a stabilita,“ řekl Porošenko. Rusko opakovaně popírá, že by na Ukrajinu vysílalo pravidelné jednotky své armády. Připouští ale, že na Ukrajině po boku vzbouřenců bojují ruští dobrovolníci, případně vojáci na dovolené. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 52 mminutami

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump ještě v pondělí zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 54 mminutami

Ukrajinské drony útočily na podniky ve dvou ruských regionech i sklad paliv

Ukrajinské drony v noci na pondělí zaútočily na průmyslové podniky v ruském Tatarstánu a v Kalužské oblasti, informovaly podle ruskojazyčného servisu BBC tamní úřady. Neuvedly, o jaké závody šlo. Podle informací na Telegramu se v Kazani, administrativním centru Tatarstánu, stal terčem útoku podnik vyrábějící letadla. V pondělí večer došlo k dalšímu útoku, kdy ukrajinské drony napadly a zapálily sklad pohonných hmot v ruském městě Liski ve Voroněžské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin, informují agentury. Britská vláda avizovala, že celý incident, po němž následovaly celonárodní nepokoje, vyšetří.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Evropští politici i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým prezidentem. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a Spojené státy spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru skrze sílu a prostřednictvím Severoatlantické aliance. Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty EU.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 7 hhodinami
Načítání...