Polský prezident Andrzej Duda vetoval zákon, který by v zemi omezil většinové vlastnictví televizních či rozhlasových stanic na firmy registrované v EU. Normu, která podle kritiků míří hlavně proti k vládě kritické televizi TVN vlastněné americkou společností, hlava státu vrátila parlamentu k úpravám. Poslanci Sejmu ještě mohou veto hlavy státu přehlasovat třípětinovou většinou, uvedla agentura DPA. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) však potřebné hlasy nemá, upozorňuje agentura Reuters.
Polský prezident Duda vetoval zákon, který má podle kritiků umlčet nezávislou televizi
„Odmítám podepsat novelu zákona o Národní vysílací radě,“ oznámil polský prezident. Duda poznamenal, že návrh zákona je nepopulární u řady občanů a zasadil by ránu reputaci Polska jako místa příznivého pro podnikání. Poláci před Vánocemi proti zákonu protestovali v desítkách měst.
Polští poslanci novelu schválili 17. prosince národně-konzervativní vládní většinou. Duda už dříve řekl, že normu důkladně přezkoumá. Prezident, jenž je pokládán za spojence PiS, už také nedávno naznačil, že by mohl svého práva veta v této věci využít.
Mluvčí PiS Anita Czerwińská agentuře PAP řekla, že vládní strana je krokem prezidenta zklamaná. „Evropské země chrání svůj mediální trh před nadměrným zahraničním kapitálem, protože tuto oblast považují za strategickou pro bezpečnost.“
Podle opozice zvítězil tlak zahraničí i demonstrací na ulici
Televize TVN, proti které je podle kritiků zákon hlavně zaměřen, je nezávislá televizní společnost, považovaná za nepohodlnou nynější vládě, ale těšící se u Poláků velké popularitě.
Lídr opoziční Občanské platformy Donald Tusk, který se demonstrací účastnil, řekl, že Dudovo rozhodnutí ukazuje, jak důležitý byl tlak USA i ulice. „Už nikdy neříkejme, že to nestojí za to, že je to nemožné, že nemůžeme nic dělat. Můžeme a musíme,“ napsal Tusk na Twitteru.
Podle návrhu zákona by majitelem televizní či rozhlasové stanice vysílající na základě polské licence měly být jen společnosti, ve kterých podíl zahraničních firem z oblasti mimo Evropský hospodářský prostor nepřekračuje 49 procent.
Vlastníkem TVN je formálně společnost registrovaná v Nizozemsku. Jejím jediným akcionářem je ale americká Discovery Inc. TVN podle médií představuje dosud největší americkou investici v Polsku. Úprava má podle pozorovatelů přinutit americkou společnost, aby TVN prodala.
Discovery veto označila za vítězství Poláků. Duda se podle ní postavil za „demokratické hodnoty svobodných médií a vládu práva“. Rozhodnutí přivítal rovněž americký chargé d’affaires ve Varšavě Bix Aliu. Podle něj prezidentovo zastavení zákona svědčí o „angažovanosti pro společné demokratické hodnoty a starosti o investiční klima v Polsku“.
Duda vyzval k nalezení jiného řešení omezení zahraničních firem
Duda vyzval Sejm k nalezení vhodnějších řešení omezení podílu zahraničních firem na mediálním trhu. Zdůraznil přitom, že mnoho dalších demokratických států, včetně USA, Francie a Německa, takové zákony má. Poukázal i na smlouvu mezi USA a Polskem o obchodních a hospodářských vztazích. „Dohody je třeba dodržovat,“ řekl Duda na tiskové konferenci ve Varšavě. „Pro nás Poláky je to otázka cti,“ dodal.
Prezident dále zdůraznil, že se podrobně zabýval otázkami mediálního pluralismu a svobody názoru. Poukázal také na stále větší polarizaci společnosti v Polsku. „Většina mých krajanů, většina mých spoluobčanů nechce žádné další rozepře,“ prohlásil.