Polsko bude na summitu v Bratislavě tlačit na reformu EU, uvedla Szydlová

Polská premiérka Beata Szydlová při setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem uvedla, že Evropská unie musí projít rozsáhlými reformami. Prvním impulzem by podle ní měl být nadcházející summit EU v Bratislavě. Ten se v pátek 16. září bude zabývat budoucím směřováním Unie v souvislosti s odchodem Británie z EU.

Szydlová Tuskovi řekla, že Polsko bude v Bratislavě naléhat na to, aby se začalo se zásadními politickými a hospodářskými změnami. Uvedl to mluvčí polské premiérky Rafal Bochenek. Tato pozice je podle něj výsledkem jednání s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky, v níž Polsko spolupracuje s ČR, Slovenskem a Maďarskem.

Reformy by podle Polska měly přinést posílení role vlád a parlamentů jednotlivých států na úkor institucí Evropské komise. 

Ivo Šlosarčík k roli bratislavského summitu (zdroj: ČT24)

Chování EU vedlo k brexitu, zní z Polska

Tento summit musí být prvním impulzem na cestě ke změnám v Evropské unii. EU se musí změnit, musíme ji reformovat,“ tlumočil slova polské premiérky Bochenek. „Evropští činitelé nesmějí tyto reformy blokovat. Pasivita a neschopnost naslouchat pozorně hlasům společnosti v členských zemích vedly k brexitu,“ dodal.

Tusk šéfce vlády, která se vyznačuje tvrdou kritikou evropské integrace, řekl, že o Unii je třeba pečovat, a ne ji napadat a zpochybňovat. Agentura AP podotkla, že vztahy premiérky a expremiéra Polska jsou dlouhodobě napjaté, a to i proto, že jsou ze soupeřících politických uskupení. Varšava také Tuskovi vyčítá, že v Evropské unii dostatečně neobhajuje polské zájmy.

Sporné body? Zejména migrace

Jedním z hlavních bodů sporu zemí střední a východní Evropy s vedením EU byla v poslední době migrační krize, především návrhy na povinné přerozdělování uprchlíků podle kvót. Visegrádská skupina zdůrazňuje, že je hlavně potřeba posílit a lépe chránit vnější hranice EU a že pomoc migrantům by měla směřovat zejména do uprchlických táborů v blízkosti zemí, odkud prchají. 

Uprchlický tábor u Idomeni
Zdroj: Stoyan Nenov/Reuters

Tusk v úterý ve Varšavě řekl, že migrační krize obnažila slabosti a chaos, které vládnou v oblasti bezpečnosti vnějších hranic EU. Ujistil, že mu velmi leží na srdci udržení stability EU. Proto chce na summitu jeho účastníky, mezi nimiž budou chybět zástupci Británie, přesvědčit, že „Evropa je schopná efektivně kontrolovat a bránit svoje vnější hranice“.

Především migrační krize byla i tématem schůzky Donalda Tuska před pátečním summitem s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Orbán v této souvislosti vyzval Evropskou unii, aby přehodnotila svou migrační politiku a více bránila sama sebe. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Bývalý americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
13:32Aktualizovánopřed 10 mminutami

Fiala: Vztahy mezi Českem a USA se budou úspěšně rozvíjet i s Trumpem

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou.
18:58Aktualizovánopřed 18 mminutami

Trump pošle vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Později Trump zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41Aktualizovánopřed 51 mminutami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 2 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 4 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 4 hhodinami
Načítání...