Tusk o summitu v Bratislavě: Evropští lídři by měli začít se sebereflexí

Bratislava je nejlepším místem k nastartování procesu sebereflexe mezi evropskými lídry, prohlásil po schůzce ve slovenské metropoli šéf Evropské rady Donald Tusk. V Bratislavě se bude konat 16. září neformální summit EU. Podle slovenského premiéra Roberta Fica bude přesně určena diagnóza situace, v níž se Unie nachází v dobách brexitu a uprchlické krize.

Robert Fico a Donald Tusk
Zdroj: ČTK Autor: Jakub Dospiva

Tusk na úvod upozornil, že je rád, že se Bratislava stane alespoň na jeden den skutečným hlavním městem Evropy. Přiznal, že příprava neformálních jednání 27 lídrů Unie je „opravdovou výzvou nejen pro premiéra Fica, ale i pro nás všechny“.

Lidé chtějí garanci stability a bezpečnosti, míní Tusk

„Setkání se uskuteční ve velmi kritickém období pro Evropu. Je tu migrační krize, politické důsledky brexitu a série obav a hrozeb, jednoduše řečeno, lidé na Slovensku, v Polsku, Belgii a všude v Evropě očekávají, že EU bude po Bratislavě garantem stability, bezpečnosti a ochrany,“ konstatoval Tusk, který zdůraznil, že pod pojmem ochrana myslí ochranu v tom nejširším smyslu, včetně té sociální a ekonomické.

Video Studio ČT24
video

Ředitel AMO: Změnit přístup by měli spíš politici zemí EU

Ředitel AMO: Změnit přístup by měli spíš politici zemí EU

Příští rok v březnu uplyne 60 let od podpisu Římských smluv, jednoho ze základů evropské integrace. Při této příležitosti by mohl být završen proces, zahájený právě v Bratislavě. Debata by ještě do té doby měla pokračovat v hlavním městě Malty, která bude Unii předsedat po Slovensku.

„Jsem skeptický k tomu zahajovat reflexní práci nad tím, kam Evropská unie směřuje a co potřebuje. Domnívám se, že britské referendum a jeho výsledek byly spíš důsledkem toho, jak Unii prezentovali po mnoho let politici ve Spojeném království. Byl to výsledek spíš národních debat než velkých problémů velké Evropské unie,“ podotkl ředitel výzkumného centra AMO Vít Dostál s tím, že změnit přístup k evropskému projektu by měli změnit hlavně politici z jednotlivých zemí EU, kteří jsou k Bruselu značně kritičtí i v případech, kdy za nic nemůže.

Bratislavská schůzka definuje základní principy a cíle 

Podle Fica se bude bratislavské jednání snažit hledat především témata, která evropské země spojují. Summit podle něj nebude rozhodovat o otázkách, jako jsou možné změny evropských smluv. Definovat by měl totiž především skutečně základní priority a cíle, jejichž naplnění by poté Unie podřídila všechny své nástroje a možnosti.

Na prvním místě bude migrace, lepší ochrana unijních hranic a snaha snížit počet přicházejících imigrantů. V této souvislosti je zřejmě možné čekat také diskusi o vztazích mezi EU a Tureckem. Významnou část debaty má tvořit též bezpečnostní problematika a boj s terorismem.

Hovořit se podle Fica ale nejspíš bude také o hospodářských otázkách, jako je snaha posílit v EU digitalizaci společnosti či příliv peněz do evropské ekonomiky, včetně možného dalšího posílení takzvaného Junckerova investičního plánu. Unijní lídři by měli také přemýšlet o novém způsobu komunikace s veřejností v unijních zemích.