Podle britského novináře zajatého islamisty je prý bitva o Kobani u konce

Damašek - Zajatý britský fotoreportér John Cantlie se objevil na novém videozáznamu, který zveřejnili jeho věznitelé - radikálové z hnutí Islámský stát (IS). Brit na asi pětiminutovém záznamu hovoří údajně ze severosyrského města Kobani, které se snaží islamisté dobýt již několik týdnů, v čemž jim brání kurdské vojenské jednotky ze vzduchu podporované leteckými údery Američanů a jejich spojenců. Bitva o toto strategické město je údajně již rozhodnutá ve prospěch IS, říká Cantlie na záznamu, o němž informovala britská BBC.

Novinář se na videu rovněž vrací k událostem z posledních dvou týdnů, včetně okamžiku, kdy Američané shodili kurdským bojovníkům v Sýrii zásilku zbraní. Součástí záznamu jsou i záběry, které natočilo údajné bezpilotní letadlo používané islamisty.

„Bitva o Kobani se blíží ke konci. Mudžáhidové nyní město čistí, ulici po ulici, budovu po budově,“ odříkává třiačtyřicetiletý novinář nejspíš předem připravený text. „Můžete občas v pozadí zaslechnout nepravidelnou střelbu, která je výsledkem těchto operací. Na rozdíl od toho, čemu vás nutí uvěřit západní média, neprobíhá tady žádná bitva kdo z koho. Je téměř po všem. Jak můžete slyšet, je tu téměř ticho, střelba se ozývá jen sporadicky,“ dodává zajatý reportér.

John Cantlie se ocitl v syrském zajetí už podruhé (zdroj: ČT24)

Podle informací, které se objevily v uplynulých dnech, přitom islamisté nejprve postupovali v obsazování strategického města na hranici s Tureckem, nicméně kurdští bojovníci a letecké údery USA a jejich spojenců jejich ofenzivu zastavili.

Cantlie, spolupracovník deníků Sunday Times, The Sun a agentury AFP, se ocitl poprvé v syrském zajetí již v červenci roku 2012. Poté se objevily informace, že ho postřelili, když se svým únoscům snažil utéct. Následně ho měli zachránit bojovníci z opoziční Svobodné syrské armády (FSA). Do Sýrie se ale na konci stejného roku vypravil znovu a byl opět zadržen.

Islámští radikálové, kteří obsadili část Sýrie a Iráku, již zavraždili čtyři zadržené - britského humanitárního pracovníka Davida Hainese, dva americké novináře Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a dalšího britského humanitárního pracovníka Alana Henninga.

Kromě Sýrie a Iráku se islamisté pokoušejí zřejmě expandovat také do Libanonu. Tamní armádě se v pondělí podařilo dobýt jejich poslední pozice ve městě Tripolis. Během těchto několika denních střetů zemřelo přes 40 lidí a víc než 150 se zranilo.