Pět let od pádu Kaddáfího. Autoritářství nahradila země politicky roztrhaná na kusy

7 minut
Pět let od pádu Kaddáfího. Libye stále hledá klid
Zdroj: ČT24

Měla to být nadějná tečka za jednou z nejtvrdších diktatur světa, zemi ale uvrhla do více méně stálého chaosu. Libye se ani pět let od pádu režimu Muamara Kaddáfího nepřiblížila klidu. O území bohaté na ropu se pere hned několik hráčů – mezi novými třeba Islámský stát. Mezinárodně uznaná vláda v Tripolisu má pod kontrolou jen část území a řeší ostré spory s parlamentem v Tobrúku. Další oblasti kontrolují saláfističtí islamisté, různé kmeny nebo Tuaregové.

Téměř na den před pěti lety rozmetal nálet spojenců Kaddáfího konvoj. Vůdce se zmocnili a poté zabili povstalci, krátce poté bylo vyhlášeno osvobození Libye. Poměry v zemi nabraly slibný spád, konaly se volby a v zemi se dokonce obnovila těžba i vývoz ropy.

Předseda povstalecké NTC Mustafá Abdal Džalíl vyzval po převzetí moci v říjnu 2011 Libyjce ke smíření a sjednocení a řekl, že základem státu bude islámské právo (šaría). Lidé ale měli jiné představy a v nadcházejících volbách poslali k moci liberály ze Spojenectví národních sil. Ani to ale v zemi dlouho nevládlo: jen necelý měsíc po volbách – v srpnu 2012 – se vlády ujal nově zvolený Všeobecný národní kongres s premiérem Alí Zajdánem.

V únoru 2014 bylo zvoleno Ústavní shromáždění, které mělo vypracovat návrh nové ústavy země, což se ale vzhledem k zahájení bojů nestalo. Za počátek druhé občanské války jsou považovány střety znepřátelených milic v Benghází na východě země 16. května 2014, které si vyžádaly na 80 mrtvých (střetly se tam jednotky bývalého povstaleckého generála Chalífy Haftara s islamisty).

Následky bojů v Benghází
Zdroj: Reuters

Střety poté eskalovaly zejména v červenci 2014, kdy islamisté zahájili operaci na ovládnutí Tripolisu či třetího největšího libyjského města Misuráty. V červenci 2014 také uzavřela vzhledem k bezpečnostní situaci svá velvyslanectví v Tripolisu řada zemí včetně ČR.

A od té doby si také zemi dlouhodobě rozdělilo několik orgánů se svými sídelními městy. Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty premiéra Fáize Sarrádže sídlí od letošního března v Tripolisu. Dohodu o ní pomáhala vyjednat OSN. Vládu ale letos již dvakrát odmítl schválit parlament v Tobrúku.

obrázek
Zdroj: ČT24

Islamistická rada salafistické organizace Ansar aš-Šaría vládne od července 2014 v druhém největším městě v zemi Benghází na východě. Rada bezpečnosti OSN uvalila na Ansar aš-Šaría v listopadu 2014 sankce.

Radikální islamistická organizace Islámský stát (IS) vládne od listopadu 2014 ve městě Darná na východě, od konce roku 2014 ovládá i velké oblasti v okolí Syrty. V lednu 2015 IS uskutečnil první útok v Libyi, v listopadu 2015 USA poprvé bombardovaly pozice IS na východě Libye a letos v srpnu začaly USA na žádost libyjské vlády s leteckými údery na radikály z IS v Syrtě.

Menší skupiny ovládají i další oblasti v zemi, kupříkladuTuaregové pouštní oblasti na jihovýchodě země a místní milice mají pod kontrolou několik měst na severozápadě země, například Baní Valíd a Tavarga. Od května 2014 bylo v zemi v bojích údajně zabito na 4700 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Palestinci hlásí šestnáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně šestnáct lidí. Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ještě dříve během dne oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy.
08:35Aktualizovánopřed 34 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 45 mminutami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 1 hhodinou

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 1 hhodinou

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 4 hhodinami
Načítání...