Opomíjený Rotterdam. Svou práci na založení Československa zahájil Masaryk v Nizozemsku

2 minuty
Události: Rotterdam je opomíjenou stopou v budování Československa
Zdroj: ČT24

Při vzniku Československa hrálo důležitou, i když málo známou roli nizozemské přístavní město Rotterdam. Nizozemsko bylo během první světové války neutrálním územím, proto se zde Tomáš Garrigue Masaryk tajně scházel s britskými novináři, kteří mu zprostředkovali kontakt s politiky.

V roce 1940 zničil prakticky celý historický Rotterdam německý nálet. V ruiny se proměnil i hotel Weimar, kde se v roce 1914 Masaryk tajně setkal s britským novinářem Robertem Seton-Watsonem.

Hotel Weimar v Rotterdamu srovnalo se zemí bombardování během 2. světové války
Zdroj: ČT24

„Masaryk mu chtěl předat své plány o budoucím uspořádání Evropy a o vzniku nového útvaru v srdci Evropy,“ vysvětluje důvod schůzky Hana Schenková z Českého centra v Rotterdamu.

Díky novinářům se Masaryk dostal k britským politikům

Masaryk potřeboval novináře, aby mu pomohli v Praze. Ale také pro to, aby se jejich prostřednictvím dostal k londýnskému ministerstvu zahraničí.

Díky nim se britská diplomacie poprvé seznámila s Masarykovou vizí. „Je to opravdu začátek. Bylo to osudové setkání, které mělo obrovský vliv pro vznik Československa a celkově uspořádání Evropy po rozpadu Rakouska-Uherska,“ potvrzuje Schenková význam Masarykovy schůzky v Rotterdamu.

„Možná je to trochu opomíjené. Mluví se o Spojených státech, Francii a dalších zemích, ale Nizozemsko zazní málokdy,“ upozorňuje česká velvyslankyně v Haagu Jana Reinišová.

Pohled do kukátka vrací do historie
Zdroj: ČT24

Rotterdam tak stojí úplně na začátku zahraniční práce Tomáše Garrigua Masaryka na vybudování svobodného Československa. Tento fakt ve městě připomíná památník s kukátkem. Pohledem do něj se může kdokoliv vrátit do doby, kdy byl Rotterdam ještě historickým městem a Československo jen myšlenkou spřádanou v mysli svého prvního prezidenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 31 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 2 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 2 hhodinami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 5 hhodinami
Načítání...