Obama neuspíší stažení vojsk z Iráku

Washington - Spojené státy poskytnou Pákistánu nástroje nezbytné k boji proti teroristické organizaci al-Káida a v případě nutnosti budou americké síly pokračovat ve vzdušných úderech proti extremistům, kteří se ukrývají v Pákistánu. Americké jednotky ale nevstoupí na pákistánské území. Řekl to dnes americký prezident Barack Obama.

V rozsáhlém interview odvysílaném dnes v pořadu televize CBS „Face the Nation“ Obama kromě toho zdůraznil, že nehodlá uspíšit už stanovený harmonogram stažení amerických vojáků z Iráku. Podle jeho plánu se má dnešní kontingent zhruba 142 000 vojáků do konce srpna 2010 snížit na 35 000 až 50 000 mužů a všechny americké síly budou staženy do 31. prosince 2011.

Pákistán by měl podle Obamy projevovat větší odpovědnost, prezident nicméně vyloučil rozmístění amerických jednotek v této zemi. „Náš plán nic nemění na uznání Pákistánu a jeho svrchované vlády,“ citovala Obamu agentura AP.

„Jednou z věcí, kterou jsme, podle mého soudu, v posledních letech vyvolávali, je názor prostých Pákistánců, že je to (válka proti terorismu) tak nějak americká válka a oni že do ní nejsou zapojeni,“ řekl Obama. „Chceme říci pákistánskému lidu - jste naši přátelé, jste naši spojenci. Dáme vám nástroje k boji proti al-Káidě a vymýcení jejích útočišť, očekáváme ale na oplátku i určitou odpovědnost.“

K Pákistánu se dnes vyjadřoval také americký ministr obrany Robert Gates, který v pořadu televize Fox News vyzval pákistánské zpravodajské síly, aby ukončily veškeré své vazby s extremisty, především se členy al-Káidy ukrývajícími se u hranice s Afghánistánem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Letoun NATO sestřelil dron nad Estonskem

Rumunská stíhačka F-16 startující z Litvy v úterý sestřelila nad Estonskem dron zřejmě ukrajinského původu, sdělil estonský ministr obrany Hanno Pevkur zpravodajskému webu Delfi. Škody podle Pevkura nevznikly, po troskách dronu estonské úřady pátrají. Lotyšsko v úterý vyhlásilo kvůli dronu letecký poplach. Jedná se o nejnovější případy z řady narušení vzdušného prostoru v této zemi sousedící s Ruskem, uvedla agentura Reuters.
13:07Aktualizovánopřed 5 mminutami

WHO zkoumá možnosti vakcín a léčby proti epidemii eboly v Kongu

Světová zdravotnická organizace (WHO) zkoumá, zda by některé kandidátské vakcíny, tedy očkovací látky ve fázi výzkumu, nebo léčebné postupy, mohly být použity k potlačení epidemie eboly v Kongu (Demokratické republice Kongo). Informovala o tom v úterý agentura AFP. Organizace již dříve vyhlásila nárůst počtu případů vysoce nakažlivé hemoragické horečky za mezinárodní zdravotní stav nouze.
12:48Aktualizovánopřed 29 mminutami

ICC na mě vydal zatykač, řekl krajně pravicový izraelský ministr Smotrič

Mezinárodní trestní soud (ICC) požádal o zatčení izraelského ministra financí Becalela Smotriče, uvedl v úterý na tiskové konferenci podle agentury Reuters a webu The Times of Israel (ToI) sám krajně pravicový člen izraelské vlády. Smotrič krok ICC označil za vyhlášení války, které jej nezviklá v přístupu k Palestincům. Ministr během bojů v Pásmu Gazy požadoval co nejtvrdší postup izraelské armády, dlouhodobě volá po anexi palestinských území a odmítá vznik palestinského státu.
před 57 mminutami

Deficit 80 miliard dolarů a bankovní krize. Ukrajinská rozvědka zveřejnila interní ruské údaje

Ukrajinská zahraniční rozvědka získala nové interní ruské dokumenty hodnotící dopady války na ekonomiku země. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se je ruské úřady snaží utajit před mezinárodním společenstvím i vlastními obyvateli.
před 1 hhodinou

Kalifornští hasiči zápolí s rozsáhlým lesním požárem nedaleko Los Angeles

Pouhých 60 kilometrů od Los Angeles vypukl rozsáhlý požár místních porostů, který se kvůli extrémnímu suchu a silnému větru šíří krajinou alarmující rychlostí. Úřady nařídily evakuaci tisíců obyvatel a do pohotovosti povolaly více než dvě stovky hasičů. Ti se za pomoci letadel a helikoptér snaží dostat plameny pod kontrolu a zabránit jejich dalšímu šíření pomocí speciálních zpomalovacích látek.
před 1 hhodinou

Si řekl Trumpovi, že by Putin mohl invaze na Ukrajinu litovat, píší FT

Ruský vládce Vladimir Putin by nakonec mohl invaze na Ukrajinu litovat. Podle listu Financial Times (FT) to minulý týden řekl čínský prezident Si Ťin-pching svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi během jeho návštěvy asijské země. Trump čínskému prezidentovi pak prý navrhl, aby společně s Putinem spolupracovali proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).
před 1 hhodinou

Portugalsko má nejdelší průměrný trest odnětí svobody v Evropě

Podle údajů Rady Evropy, které byly v úterý zveřejněny ve zprávě analyzující stav vězeňské populace v roce 2024, je průměrná délka trestu odnětí svobody v Portugalsku 31,4 měsíce, což je nejdelší doba mezi evropskými zeměmi.
před 2 hhodinami

Svět je dle expertů k pandemiím náchylnější než před covidem

Ani po epidemii eboly v západní Africe před necelými deseti lety, pandemii covidu-19 a nouzové situaci kolem infekčního onemocnění mpox (dříve opičí neštovice) není svět bezpečnějším místem před propuknutím nových pandemií. Uvedlo to mezinárodní expertní grémium na úvod výročního zasedání Světového zdravotnického shromáždění, které je orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO). Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že svět nyní zažívá nebezpečné časy.
před 2 hhodinami
Načítání...