Obama na předvánoční tiskovce znovu sliboval zavřít Guantánamo

Už v prvních měsících příštího roku by měl počet vězňů na Guantánamu klesnout pod stovku. Na letošní závěrečné tiskové konferenci to uvedl americký prezident Barack Obama, podle něhož je právě tato věznice jedním z klíčových argumentů, používaných džihádisty pro nábor nových bojovníků. Vláda prý chystá její zavření.

Obama uzavření věznice na americké základně na Kubě plánuje dlouhodobě, už při svém nástupu do funkce ji sliboval zavřít do ledna 2010. Republikánská většina v obou komorách Kongresu se však staví zásadně proti tomu, a to i za pomoci zákonných překážek bránících přepravě vězňů do jiných zařízení v USA či v cizině.

Obama na tradiční předvánoční tiskové konferenci před odletem na dovolenou na Havaji rovněž vyzval Američany, aby se měli na pozoru, neboť země stále bojuje proti terorismu. Národu slíbil, že v posledním roce v úřadě bude aktivní a zasadí se o porážku takzvaného Islámského státu.

„Budeme i nadále vytrvale redukovat počet vězňů,“ řekl Obama, podle něhož existence Guantánama nejen pomáhá propagandě radikálů, ale je pro americkou státní pokladnu příliš velkou zátěží. Prohlásil rovněž, že hodlá přesvědčit Kongres k podpoře svého plánu na uzavření věznice. Pokud se mu to nepodaří, zváží prý možnost vydat nařízení, které by činnost věznice ukončilo.

Ve věznici na vojenské základně na východě Kuby, zřízené před 14 lety zejména pro podezřelé z účasti na teroristických útocích ze září 2001, zůstává podle posledních údajů 107 vězňů. Věznice funguje z rozhodnutí předchozí vlády George Bushe. Spojené státy v ní zadržují hlavně islámské ozbrojence, které zajaly v Afghánistánu a Pákistánu.

Prezident se vyjadřoval i k otázkám směřujícím k boji s terorismem, který se stal ústředním tématem probíhající volební kampaně před volbami hlavy státu v příštím roce. Spojené státy se podle Obamy nadále budou snažit porazit IS přímo v jeho domovské oblasti, aby nemohl „tlačit svou teroristickou propagandu do dalších částí světa“. „Zároveň ale musíme zůstat ostražití tady u nás doma,“ řekl Američanům v souvislosti s nedávným útokem v San Bernardinu, kde radikálním islámem inspirovaní manželé zabili 14 lidí. Takovéto „osamělé vlky“ je i pro dobře pracující tajné služby obtížné před činem odhalit, uvedl Obama.

Barack Obama na předvánoční tiskovce
Zdroj: Carlos Barria/Reuters

Podle Obamy zaznamenaly USA a spojenecké síly mírný pokrok v boji proti IS a další operace postupně povedou k jeho zničení. Strategií i nadále bude systematický tlak především vzdušných sil, likvidace vůdců, infrastruktury či omezování přístupu k financím a zásobování, uvedl Obama.

Pro likvidaci IS je podle něho stěžejní ukončit konflikt v Sýrii. K tomu je však nutný odchod prezidenta Bašára Asada, zopakoval Obama dlouhodobé americké stanovisko. „Ztratil legitimitu v očích velké většiny obyvatel země,“ uvedl šéf Bílého domu na Asadovu adresu.