O Nobelovu cenu míru se uchází rekordních 259 kandidátů

Oslo - Na letošní Nobelovu cenu za mír je nominováno rekordních 259 kandidátů. Kromě 209 jednotlivců je to i 50 organizací. Oznámil to tajemník Nobelova výboru. Cenu uděluje norský Nobelův výbor. Loni ji za prosazování míru a demokracie v Evropě získala Evropská unie. Výbor zatím žádná jména nezveřejnil, spekuluje se ale, že mezi nominovanými je například pákistánská školačka Malala Júsufzaiová, bývalý americký prezident Bill Clinton či reformám nakloněný barmský prezident Thein Sein.

Rok od roku je nominovaných na cenu míru stále víc. „Odráží to rostoucí zájem o toto ocenění. Nominace přišly z celého světa,“ uvedl tajemník výboru Geir Lundestad. Letos je mezi nominovanými například pákistánská školačka Malala Júsufzaiová, která neohroženě bojuje za právo dívek na vzdělání, bývalý americký prezident Bill Clinton či reformám nakloněný barmský prezident Thein Sein. V loňském roce bylo na nominačním seznamu 231 jmen, v roce 2011 jich bylo 241.

Předávání cen se uskuteční v říjnu

Nobelův výbor přijímání nominací na letošní cenu za mír ukončil 1. února. Nominace mohou do Norska posílat tisíce lidí a organizací, například zástupci parlamentů a vlád, bývalí držitelé ceny, organizace na ochranu lidských práv nebo akademici. Právě od nich se mohou média přímo dozvědět konkrétní jména, která na seznamu figurují - výbor v tomto směru žádné informace neposkytuje ani nekomentuje.

Nobelova cena míru
Zdroj: ČTK/AP/Yves Logghe
Vydáno pod