Nizozemsko zaplavili vřískající papoušci. Lidé zvažují stěhování, ptáci prý narušili i jednání poslanců

Nizozemcům dochází trpělivost s rychle se množícími papoušky. Alexandrů malých žije ve městech po celé zemi téměř patnáct tisíc, odhadují ornitologové. Papoušci plení hnízda brhlíků, sov a netopýrů, poškozují ovocné stromy a ruší klid. Někteří Nizozemci kvůli tomu zvažují stěhování, opeřenci ale mají u některých odborníků i zastání.

Podobně jako v Londýně či Paříži se alexandr malý v nizozemských městech rozmnožuje už asi padesát let. Nedávno skončil na seznamu stovky nejinvazivnějších druhů podle časopisu Biological Invasions.

„Kvůli pekelnému rámusu, který vyluzují, dokonce obyvatelé přemýšlejí o přestěhování,“ řekl agentuře AFP právník Wilfred Reinhold, který proti těmto afroasijským papouškům bojuje spolu se sdružením, jež založil v roce 2006 s cílem zamezit přítomnosti invazivních exotických druhů v Nizozemsku.

Za krmení papoušků pokuta

V Amsterdamu, kde hnízdí největší kolonie papoušků, vydala radnice zákaz krmit ptáky v některých čtvrtích. Porušení zákazu znamená pokutu sedmdesát eur (1780 korun). „Je to jediný prostředek, jak zabránit dalšímu šíření papoušků, protože potřebují potravu, aby přežili zimu,“ vysvětluje Reinhold.

„Ti ptáci jsou sice hezcí, ale nadělají mnoho škod,“ konstatoval právník a poukázal na poškozené či snědené pupeny jedlých kaštanů v Haagu. Jednou prý musela být diskuse v parlamentu přerušena právě kvůli vřískotu papoušků, kteří se usídlili na okolních stromech.

Obyvatelé luxusní třídy v centru města, kde jsou velvyslanectví a nedaleko královský palác, si nedávno stěžovali na ulice plné výkalů.

Za práva papoušků naopak bojuje expert Roelant Jonker. „Tvrzení, že papoušci škodí jiným druhům, je prostě falešné. Jistě, jsou silnější než malí evropští opeřenci, ale jejich přítomnost nemá žádný ekologický dopad na růst populace původních ptáků,“ prohlašuje.

Krmení papoušků
Zdroj: ČTK/Fotobanka ČTK/Libor Sojka

Opeřenci přišli z Asie, unikali z voliér

Alexandr malý se dostal do Evropy z Pákistánu před několika desítkami let. Někteří ptáci byli z této asijské země dovezeni v 60. letech, zejména do Velké Británie a Nizozemska, a bohatí soukromníci je chovali ve voliérách. Někteří papoušci však unikli a rozmnožili se ve městech, kde mají dost potravy. Zrodila se tak diaspora, která se dál rozrůstá.

Zelený pták s červeným zobákem zatím chybí na oficiálním seznamu Evropské unie, který obsahuje na padesát rostlin a exotických zvířat, jež jsou škodlivá a jejichž populaci musejí všechny členské státy kontrolovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko na Ukrajinu vyslalo rekordní počet dronů, hlásí Kyjev

Rusko v noci vyslalo proti Ukrajině 267 dronů, nejvíce od začátku plnohodnotné ruské invaze 24. února 2022. Podle agentury AFP to uvedl mluvčí ukrajinského vojenského letectva Jurij Ignat.
09:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Němci hlasují v předčasných parlamentních volbách

V Německu se v osm hodin ráno otevřely volební místnosti. Voliči určí nové složení Spolkového sněmu a rozhodnou, kdo povede zemi v příštích čtyřech letech. Průzkumy favorizují opoziční konzervativní koalici CDU/CSU. Němci mohou hlasovat až do šesté hodiny večer.
08:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael poprvé za dvacet let poslal tanky na Západní břeh

Izraelská armáda rozšiřuje protiteroristickou operaci na okupovaném Západním břehu Jordánu. Do Džanínu, považovaného za baštu palestinských teroristů, míří izraelské tanky. Ministr obrany Jisra'el Kac navíc nařídil vojákům, aby zůstali ve třech vylidněných uprchlických táborech. Na čtyřicet tisíc Palestinců se tak nemůže vrátit.
11:40Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Izrael propustí vězně, až dostane záruky o předání dalších rukojmí

Izrael propustí palestinské vězně, kteří se měli dostat na svobodu v sobotu, až dostane záruky, že teroristické hnutí Hamás předá další rukojmí, uvedla podle agentur kancelář premiéra Benjamina Netanjahua. V rámci dohody o příměří měl Jeruzalém po sobotním předání šesti unesených propustit na šest stovek vězňů, což se nestalo. Hamás rozhodnutí odsoudil.
06:30Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Aprílové počasí v únoru. V USA něco takového nezažili desítky let

Konec letošní klimatologické zimy na severní polokouli přináší značné výkyvy teplot, kdy se zima zdánlivě snaží dokázat, že má ještě hodně sil. V některých oblastech proniká studený vzduch z polárních oblastí daleko na jih do subtropů, jinde se naopak subtropický vzduch dostává až do polárních oblastí.
před 8 hhodinami

Kennedy uvažuje o změnách v očkování

Nový americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší dlouhodobě kritizuje očkování. A právě vůči vakcínám se vymezuje i ve své funkci – a to jak verbálně, tak i prvními praktickými kroky.
před 9 hhodinami

Útok nožem na východě Francie si vyžádal oběť a raněné

Jeden člověk přišel o život a dva městští strážníci utrpěli vážná zranění při útoku nožem v Mylhúzách na východě Francie. Sedmatřicetiletý podezřelý z útoku, který se stal při demonstraci, byl zařazen do databáze zaměřené na prevenci radikalizace a terorismu, napsala agentura AFP s odvoláním na prokuraturu. Prezident Emmanuel Macron pak jednoznačně hovořil o islamistickém teroristickém útoku, podle ministra vnitra Bruna Retailleaua však roli sehrálo zřejmě i špatné duševní zdraví útočníka.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Dle ukrajinských zdrojů Kyjev a Washington v sobotu smlouvu nepodepíší, protože je potřeba dopracovat řadu detailů. Elon Musk, jehož společnosti SpaceX Starlink patří, ale zprávu Reuters popřel na své sociální síti. Americký prezident Donald Trump pak večer SEČ prohlásil, že dohoda je blízko.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...