Německé kebabové vraždy byly hlavně těžkým selháním vyšetřovatelů

Berlín - Bezpříkladné historické selhání a zahanbující porážka německých bezpečnostních orgánů. Tak parlamentní vyšetřovací komise označila ve své více než 1300stránkové závěrečné zprávě postup policie, tajných služeb a justice při objasňování zločinů neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí (NSU). Komise navrhla padesátku reforem bezpečnostních složek, které mají opakování těchto chyb zabránit, nicméně nenašla žádné důkazy, že by tajné služby věděly o činnosti NSU již dříve nebo že by na skupinu byly napojeny. Právníci příbuzných obětí zprávu kritizují.

NSU úřadům unikala 13 let. Připisuje se jí deset takzvaných „kebabových“ vražd převážně přistěhovalců, spáchaných po celém Německu v letech 2000 až 2007, dva bombové útoky v migrantských čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, které si vyžádaly 23 zraněných, a 15 případů přepadení bank. Pomocí nich si skupina zajišťovala peníze na trestnou činnost a život v ilegalitě. Jejich zločiny údajně dokládají zbraně nalezené u nich včetně pistole české výroby, kterou bylo zastřeleno devět z deseti obětí, či animované video, jímž se NSU k těmto činům hlásilo.

NSU tvořila trojice pravicových extremistů Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a Beate Zschäpeová. Mužská část buňky spáchala v listopadu 2011 před zatčením sebevraždu, Zschäpeová stojí od května před soudem v Mnichově, který by měl trvat nejméně do konce příštího roku.

Vyšetřovatelé skupinu odhalili ale až na podzim 2011, přičemž možný podíl pravicových extremistů na těchto zločinech zpočátku vůbec neprověřovali a podezřívali z nich rodiny obětí.

Německé bezpečnostní orgány se podle členky komise Evy Högelové při objasňování vražedné série dopustily chyb a zanedbání na všech úrovních. To předseda komise Sebastian Edathy označil za „bezpříkladné historické selhání“ a jeho kolega Stephan Stracke za „zahanbující porážku německých bezpečnostních orgánů“.

Členka komise Eva Högelová kritizuje práci vyšetřovatelů:

„Koukalo se všude jinam, jen ne po rasistickém motivu.“

Komise nicméně nenašla žádné důkazy, že by tajné služby věděly o činnosti NSU již dříve, že by na neonacistickou buňku byly napojeny, nebo dokonce že by v ní měly své placené informátory, jak se v minulosti spekulovalo. Podle Edathyho vyšetřování komise ukázalo, že „německý právní stát není perfektní a není bez chyb, je ale tak stabilní, že je schopen chyby analyzovat a vyvodit z nich správné důsledky“.

Závěrečná zpráva německé parlamentní vyšetřovací komise
Zdroj: ČT24

Komise navrhuje téměř padesátku reforem

Grémium složené ze zástupců všech parlamentních stran vypracovalo 47 doporučení k reformám práce policie, tajných služeb a státních zástupců. U zločinů namířených proti přistěhovalcům, kde není znám pachatel, by podle komise měly úřady napříště automaticky prověřovat možný rasistický motiv. Měla by vzniknout speciální jednotka na přezkoumávání nevyřešených případů a měl by se změnit systém využívání placených informátorů. Komise také žádá větší kontrolu poslanců nad německou kontrarozvědkou. Zelení a levice a navrhují dokonce úplně rozpustit německou vnitřní tajnou službu.

Jak vůbec mohlo dojít k takovému selhání?

  1. Předsudky policistů: Po vraždách přistěhovalců okamžitě zavrhli teorii o rasových motivech a pustili se do vyšetřování fiktivního vyřizování účtů v turecké komunitě. 
  2. Roztříštěnost: Každá spolková země má svou policii a vyměnit základní informace trvalo jednotlivým centrálám až osm měsíců. „Mezi našimi bezpečnostními orgány panuje spíš konkurence než spolupráce,“ říká Edathy.

Zprávou vyšetřovací komise se budou 2. září zabývat poslanci na mimořádné schůzi Spolkového sněmu. Té by se měli zúčastnit také někteří rodinní příslušníci obětí neonacistické podzemní skupiny a prezident Joachim Gauck.

Podle právních zástupců příbuzných obětí NSU zpráva neřeší jádro problému, kterým je prý „institucionalizovaný rasismus“ v německých bezpečnostních orgánech. Práci mnoha policistů podle nich ovlivňují jejich předsudky. Komise si tohoto problému byla také vědoma a navrhla mimo jiné, aby se při výchově policistů více dbalo na lepší přístup k menšinám a aby v policii působilo více lidí s přistěhovaleckými kořeny. Ústřední rada muslimů v Německu na zprávu reagovala požadavkem na zřízení vládního pověřence pro otázky rasismu.

Soud začal případ NSU rozplétat už v květnu. Figuruje v něm její jediná žijící členka - 38letá Beate Zschäpeová. Její dva komplici Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt spáchali v listopadu 2011 před hrozícím zatčením sebevraždu, Zschäpeová krátce nato zapálila svůj byt, ve kterém s oběma muži žila, a poté se vydala policii. Pokud bude uznána vinou, hrozí jí až doživotí. Obviněni jsou i další čtyři lidé, kteří měli skupině pomáhat.

Samotný fakt, že policii trojice unikala celých 13 let a nakonec byla dopadena v podstatě náhodou, vyvolává nepříjemné spekulace ohledně německých tajných služeb a policie. Tvrdí se, že rasisti měli sympatie z řad některých policistů, případně že byli informátoři bezpečnostních sil, a proto je policie kryla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 17 mminutami

Zelenskyj vyšle do Istanbulu delegaci jednat s Rusy

Kyjev vyšle do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem. Po jednání s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní. Zelenskyj dříve uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace a že působí „jako ozdoba“. Ukrajinci mají podle něj za úkol jednat o příměří. Šéf ruské delegace Vladimir Medinskij sdělil, že cílem Moskvy je dosáhnout dlouhodobého míru odstraněním základních příčin konfliktu.
06:21Aktualizovánopřed 53 mminutami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 3 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celém Pásmu Gazy od začátku dne stoupl na sto tři. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit.
10:27Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA ruší omezení vývozu čipů pro AI

Spojené státy ustoupily od pravidel, která omezovala vývoz vyspělých čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI), píše server listu The Wall Street Journal (WSJ). Pravidla, která by dopadla i na Českou republiku, vypracovala ještě administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena. Začít platit měla od čtvrtka.
před 6 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 6 hhodinami
Načítání...