Německá kontrarozvědka odhalila ve svých řadách islamistu, měl plánovat útoky a vynášet informace

Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) odhalil ve svých řadách pravděpodobného islamistu. Muž se na internetu pod falešným jménem hlásil k radikálnímu islámu a vyzrazoval služební tajemství. Uvedl to nejmenovaný mluvčí úřadu, kterého citoval týdeník Der Spiegel a deník Die Welt. Muž také údajně plánoval bombový útok na centrálu civilní kontrarozvědky v Kolíně nad Rýnem.

Mluvčí BfV podle agentury DPA zatčení muže potvrdil, ne však jeho záměr zaútočit na kolínskou centrálu. Zatím podle něj neexistují žádné důkazy, že by úřadu a jeho pracovníkům hrozilo bezprostřední nebezpečí. Podezřelý muž je ve vazbě. 

Podle listu Die Welt se při výslechu přiznal, že plánoval útok, který by spáchal ve jménu Alláha. S konkrétní přípravou realizace tohoto záměru ale zřejmě ještě nezačal. I Der Spiegel napsal, že se muž částečně doznal. Úřad mu přišel na stopu přibližně před čtyřmi týdny.

Nahrávám video
Události: V řadách německé kontrarozvědky objevili islamistu
Zdroj: ČT24

Jednapadesátiletý muž, který pochází ze Španělska, ale má německé občanství, k islámu konvertoval nejspíš v roce 2014. U Spolkového úřadu na ochranu ústavy začal původním povoláním zaměstnanec banky pracovat letos v dubnu. K jeho hlavním úkolům patřilo sledování islamistické scény.

Muž měl k islámu konvertovat po telefonu – konverzi měl oznámit známému radikálnímu kazateli, který bojuje za takzvaný Islámský stát v Sýrii.
Václav Černohorský
zpravodaj ČT v Německu

Brzy se ale ukázalo, že muž sám na internetu publikuje islamistická stanoviska, zveřejňuje utajené informace a dokonce nabízí pomoc s přípravou teroristických útoků. Spolkový úřad na ochranu ústavy na to přišel díky tomu, že příslušný internetový chat sledoval jeden jeho další zaměstnanec.

„Podezřelého odhalil jeho kolega, agent, který se vydával za islamistu,“ potvrdil zpravodaj ČT v Německu Václav Černohorský. „Sám zadržený zřejmě žádný bombový útok neplánoval, nabídl ale lidem, se kterými byl v kontaktu, že by je mohl propašovat do centrály kontrarozvědky,“ uvedl. Podle něj není jasné, komu přesně zatčený muž citlivé informace sděloval. „K nejtvrdšímu jádru islamistů se ale nedosatly,“ dodal Černohorský. 

Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy Hans-Georg Maassen
Zdroj: Reuters/Fabrizio Bensch

Odhalený islamista se zřejmě radikalizoval nepozorovaně, aniž by si toho všimli lidé v jeho okolí, je přesvědčen šéf kontrarozvědky Hans-Georg Maassen. Maassen vyjádřil přesvědčení, že jeho úřad je opakovaně terčem zahraničních služeb nebo extremistů, kteří se do něj snaží proniknout. Nyní BfV prošetřuje, jestli podezřelý muž napáchal škody, případně v jakém rozsahu.

Případ rezonuje i na politické scéně. Podle sociálních demokratů ukázal na možné bezpečnostní mezery a je třeba ho důkladně prošetřit. Zástupci křesťanských demokratů zase vyjádřili přesvědčení, že případ dokazuje, že kontrolní mechanismy BfV fungují. Zelení požadují důkladnější prověřování spolupracovníků tajných služeb. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

VideoKaždý osmý obyvatel Libanonu musel kvůli válce opustit domov

Libanon čelí vnitřní uprchlické vlně. Kvůli válce, kterou tam minulý týden proti Izraeli rozpoutalo teroristické hnutí Hizballáh, už musel svůj domov opustit každý osmý obyvatel Libanonu. Několik set lidí se nyní tísní i v budově v centru historického města Saida. Nemocnice jsou přeplněné a úřady hovoří o krizi lékařské péče, zjistil zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
před 10 mminutami

Země dovážející ropu Hormuzem mají zajistit jeho otevření, míní Trump

Země, které dovážejí ropu přes Hormuzský průliv, se musí postarat o otevření této vodní cesty, USA jim pomohou, uvedl americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. Zdůraznil potřebu týmové práce. Teherán se pokouší zablokovat průliv poté, co USA spolu s Izraelem zahájily útoky na Írán.
před 21 mminutami

Vzdušný útok zasáhl ambasádu USA v Iráku, píší média

Časně ráno byl v Bagdádu zasažen areál americké ambasády, nad kterým pak byl pozorován oblak černého dýmu, uvedla agentura AFP. Informace se ale rozcházejí ohledně typu úderu. Podle AFP zasáhl jednu z budov dron, podle agentury AP dopadla na přistávací plochu pro helikoptéru raketa. Ambasáda později podle agentur Reuters a AFP vyzvala Američany, aby Irák okamžitě opustili.
09:45Aktualizovánopřed 37 mminutami

Při ruském útoku na Kyjevskou oblast zemřelo nejméně pět lidí

Pět lidí zemřelo při rozsáhlém ruském nočním vzdušném útoku na Kyjevskou oblast, informoval šéf vojenské správy této oblasti Mykola Kalašnyk, který tak zvýšil původní bilanci. Nejméně dvaadvacet dalších utrpělo zranění. Ukrajinci pak podle ruských úřadů zasáhli rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu Ruska a podle ukrajinské tajné služby také trajekty v Kerčském průlivu.
06:54Aktualizovánopřed 40 mminutami

Státy EU schválily prodloužení protiruských sankcí

Členské státy Evropské unie schválily prodloužení sankcí uvalených na ruské a běloruské občany a firmy kvůli narušování územní celistvosti Ukrajiny, potvrdily diplomatické zdroje. Prodloužení o dalších šest měsíců do poslední chvíle blokovaly Slovensko a Maďarsko, dvě jména byla nakonec ze sankčního seznamu odebrána. Bez nynějšího potvrzení by sankce v neděli večer přestaly platit. Nyní byly prodlouženy do 15. září.
15:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Teherán v odvetě za útok USA na ostrov Charg udeřil v Emirátech

Íránské drony zasáhly ropnou infrastrukturu u města Fudžajra ve Spojených arabských emirátech. K útoku došlo poté, co Teherán vyzval obyvatele Fudžajry a dalších dvou ropných přístavů v zemi, aby jejich okolí opustili. Americký prezident Donald Trump předtím oznámil, že armáda USA zcela zničila vojenské cíle na íránském ostrově Charg, který slouží jako exportní terminál pro devadesát procent íránského vývozu ropy. Vzdušný úder zasáhl i íránské město Isfahán.
05:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Demonstranti na Kubě napadli kancelář komunistické strany, píší agentury

Protivládní demonstranti napadli kancelář komunistické strany v kubánském městě Morón, které leží několik stovek kilometrů od metropole Havany, píší s odvoláním na místní média agentury Reuters a AFP. Demonstrace proti výpadkům v dodávkách proudu a proti nedostatku potravin začala v pátek večer pokojně, ale v sobotu ráno se změnila ve vandalismus, uvedl kubánský server Invasor.
před 2 hhodinami

Při izraelském úderu zahynulo nejméně dvanáct zdravotníků, uvádí Libanon

Při izraelském úderu na zdravotnické středisko v jiholibanonském městě Burdž Kalavíja zahynulo v noci na sobotu nejméně dvanáct zdravotníků, uvedlo podle agentury AFP libanonské ministerstvo zdravotnictví. Letectvo židovského státu v odvetě za útoky teroristického hnutí Hizballáh každý den útočí na cíle na území Libanonu. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval k přímým jednáním o příměří. Podle izraelského deníku Ha’arec by je představitelé Izraele a Libanonu měli v příštích dnech zahájit.
12:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...