Nelson Mandela slaví narozeniny koncertem v Hyde Parku

Londýn - K 90. narozeninám zazpívají bývalému jihoafrickému prezident Nelsonu Mandelovi Annie Lennoxová, Queen se zpěvákem Paulem Rodgersem, Amy Winehouseová nebo Leona Lewisová. V Hyde Parku vystoupí také The Soweto Gospel Choir a americký zpěvák Josh Groban. Na koncertu bude 46 664 lidí - právě tolik vstupenek bylo od začátku května k dispozici.

Číslo 46 664 má pro Nelsona Mandelu zvláštní význam - bylo to jeho vězeňské číslo za dob apartheidu. Také je to jméno jeho nadace, která bojuje proti AIDS a viru HIV. Právě jí poputuje výtěžek z koncertu.

Některé části koncertu jsou stále ještě nejasné, protože část performerů chystá na koncert překvapení. Mezi těmi, kdo se na pódiu objeví, je i Eminem, irští U2 nebo Spice Girls.

Podobný koncert se odehrál na stadiónu Wembley před 20 lety - to bylo Mandelovi 70 let. Důvodem nebyla ani tak oslava Mandelových narozenin, jako spíše vzkaz vládě Jihoafrické republiky, aby ho propustila z vězení.

Nelsona Mandelu přijala britská královna Alžběta II. a také je naplánován jeho rozhovor s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem.

Mandela v Londýně slaví své devatesátiny.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže bodnou zbraní zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
19:22Aktualizovánopřed 11 mminutami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
13:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 1 hhodinou

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
16:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...