Rangún/Peking - Na severu Barmy vypukly tvrdé boje mezi vládními jednotkami a milicemi etnických Číňanů. Nejméně jeden člověk při nich zemřel a několik desítek lidí bylo zraněno. Podle odhadů OSN z oblastí střetů už uteklo na 30 000 lidí, kteří zamířili do sousední jihočínské provincie Jün-nan. Vůdce milicí Pcheng Ťia-šeng řekl, že jeho muži během čtvrtka a pátku zabili přes 30 vládních vojáků a více než 50 jich zajali. On sám prý řídí operace milicí z barmského území. Jeho vyjádření však nelze nezávisle ověřit.
Na severu Barmy propukly boje, tisíce lidí prchají do Číny
Několik dní trvající násilnosti propukly, když barmská vojenská junta vyslala do provincie Šan při hranicích s Čínou vládní síly s cílem získat nad touto oblastí před volbami plánovanými na příští rok kontrolu.
Provincii obývají převážně potomci etnických Číňanů, jejichž ozbrojené milice před lety uzavřely dohodu s juntou o neútočení. Nyní ji ale vypověděly a vyzvaly další nebarmská etnika jako Šan a Wa, aby se k nim připojila.
Nepokoje si zatím podle tiskových agentur vyžádaly jednu potvrzenou oběť. Je jí Číňan zabitý bombou, jež dopadla v pátek přes hranici na čínské území. Při explozi bylo zraněno několik dalších lidí. Celkem si boje podle nemocničních zdrojů vyžádaly přes dvacet zraněných.
„Je tam naprostý chaos - úplná válka. Stále opakují, že s tím skončí, pak ale začnou nanovo,“ vylíčila dění asi dvacetiletá barmská Číňanka Li Ťiao, která dnes utekla do jihočínského města Nan-san poté, co se střelba začala blížit k její vesnici.
V Nan-sanu a jeho okolí vyrostlo sedm táborů pro uprchlíky. Vláda provincie Jün-nan tvrdí, že v nich přebývá asi 10 000 lidí, kteří odešli z Barmy. Podle OSN je jejich počet nejméně trojnásobný.