Na další boj s ebolou chybí skoro šest a půl miliardy korun

Ženeva – Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že brzy vyčerpá peníze, které má k dispozici na boj s ebolou. Aby naplnila rozpočet na dalších šest měsíců, potřebovala by získat v přepočtu 6,5 miliardy korun. V poslední době se přitom situace ve třech ohniscích nákazy na západě Afriky daří zlepšovat a do Libérie dorazila experimentální vakcína.

WHO: Chybí finance na pokrytí dalších měsíců (zdroj: ČT24)

Krvácivou horečkou se v západní Africe nakazilo už téměř 22 tisíc lidí a z toho více než 8 600 z nich zemřelo. Situace se podle všeho zlepšuje, podle Světové zdravotnické organizace je ale nutné nepolevit před úplným zastavením. Odhaduje se, že by ebola mohla být pokořena v polovině roku. Jenomže na nadcházející měsíce scházejí peníze. „V polovině února nám dojdou peníze, to je čtyři či pět měsíců předtím, než by se virus mohlo podle nejlepšího scénáře podařit zastavit,“ uvedl zástupce generální ředitelky WHO Bruce Aylward.

WHO z plánovaného rozpočtu na příštích šest měsíců ve výši 350 milionů dolarů (8,7 miliardy korun) tak potřebuje získat 260 milionů dolarů (6,4 miliardy korun).

Ze tří nejpostiženějších zemí, Guineje, Sierry Leone a Libérie na západním pobřeží Afriky, se už v některých sune stav k lepšímu. Projevilo se to na některých centrálních rozhodnutích. V Sieře Leone zrušil prezident této bývalé britské kolonie právě včera karanténní opatření a zmírnil nařízení týkající se otevírací doby. Země počítá s tím, že se na hranici nulového počtu případů dostane už na konci března. Ale to by už bylo více než měsíc potom, co by WHO nemusela mít finance na provoz a optimistický odhad by tak mohl vzít za své.

Karanténní opatření neplatí už ani v sousední Libérii. Sem už dorazila zásilka prvních tří set dávek experimentální vakcíny proti ebole, kterou vyvinula firma GlaxoSmithKline a která chce účinnost látky otestovat na 10 tisících dobrovolníků. I v případě léku je spíše neobvyklé, že byla vakcína vyvinuta v tak krátkém čase, každopádně to může být důležitý prvek v potírání eboly. „Je to fantastické, že se dostali do této pozice, a jak víme, šlo to velmi rychle. Může to trvat mnohem déle, roky, než dostanete vakcínu do této fáze,“ zmínila Ruth Atkins, jedna z dobrovolnic, která už vakcínu vyzkoušela během první fáze testování.

Vydáno pod