Moskva chce zkoumat údajné masové hroby, Kyjev v tom vidí provokaci

Moskva/Kyjev - Rusko žádá nezávislé mezinárodní vyšetřování, které by vysvětlilo původ hrobů, jež proruští separatisté údajně našli poblíž ukrajinského Doněcku. Podle Moskvy je možná masové pohřebiště důkazem spáchání válečného zločinu ze strany ukrajinských jednotek, které prý na místě operovaly. Kyjev obvinění odmítá, podle něj jde z ruské strany o předem plánovanou provokaci.

Doněčtí separatisté tvrdí, že v úterý našli u obce Nyžňa Krynka asi 60 kilometrů od Doněcku dva hroby. Podle agentury Interfax v jednom z nich byla těla čtyř civilistů a ve druhém těla pěti povstalců.

Podle poslance Vjačeslava Nikonova, člena nejužšího vedení kremelské strany Jednotné Rusko, první ohledání těl ukázalo, že ostatky patří především mladým ženám, které byly znásilněny, mučeny a posléze zastřeleny. Jedna z nich prý byla těhotná, uvedla s odvoláním na Nikonova agentura ITAR-TASS. Mluvčí povstalců tvrdí, že některá těla měla oddělenou hlavu.

Agentura Ria Novosti citovala zmocněnce ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantina Dolgova, podle nějž místo, kde se hroby našly, bylo ještě nedávno pod kontrolou jednotek ukrajinské provládní Národní gardy. To podle něj ukazuje na možné pachatele.

Nahrávám video
Na Ukrajině se našly masové hroby
Zdroj: ČT24

Je to jenom špatně naplánovaná provokace, tvrdí Kyjev

O nálezu zatím široce informují až na výjimky pouze ruská média. Mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko dnes vyloučil, že by jednotky Národní gardy mohly mít na svědomí úmyslné zabíjení civilistů. Podle něj je zpráva „dobře naplánovanou, ale poněkud špatně promyšlenou provokací“ ze strany Moskvy.

Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov chce, aby se na vyšetřování celé záležitosti podíleli pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Rada Evropy, protože podle něj Kyjev není schopen vést nezávislé prověřování. Ani jedna z organizací se k tomu zatím nevyjádřila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tajné testy a zbrojící Francie. Začala nová jaderná éra

Čína rychle navyšuje svůj jaderný arzenál. Podle amerických zpravodajských služeb vyvíjí novou generaci nukleárních zbraní a v posledních letech provedla nejméně jeden tajný test. Aktivity v této oblasti vyvíjejí také USA, Rusko či Francie, která mění strategii a počítá s rozšířením svých nukleárních kapacit. Svět tak v době rostoucího napětí vstupuje do nové jaderné éry.
před 5 mminutami

Maďarská delegace chce jednat o inspekci Družby, Kyjev misi zpochybnil

Maďarská delegace odcestovala do Kyjeva, aby projednala inspekci ropovodu Družba, uvedla agentura MTI. Ropovodem neproudí ruská ropa na Slovensko a do Maďarska od 27. ledna, kdy ho podle Kyjeva poškodil ruský útok. K misi se připojilo i Slovensko, uvedl vedoucí delegace. Mise nemá na Ukrajině žádné oficiální postavení, žádné jednání s ní není naplánováno, uvedla v reakci ukrajinská diplomacie. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) opět kritizoval Kyjev za neumožnění kontroly ropovodu.
14:55Aktualizovánopřed 11 mminutami

VideoHavárie ve Fukušimě narušila důvěru Japonců v jadernou energetiku

Před patnácti lety došlo na japonském pobřeží k havárii v elektrárně Fukušima – jednalo se o druhou největší jadernou nehodu po Černobylu. Havárii způsobilo silné zemětřesení a především následné vlny tsunami, na které nebylo zařízení připravené. „Došlo k narušení důvěry obyvatelstva Japonska v jadernou energetiku, které se nyní projevuje tím, že se (země) snaží jít velmi konzervativním přístupem – snaží se kontrolovat vše nad rámec nutnosti, aby si získala důvěru obyvatelstva zpět,“ uvedla jaderná fyzička z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Lenka Frýbortová. Nehoda ale ovlivnila jaderné elektrárny ve všech státech. „Ve všech elektrárnách po celém světě probíhaly kontroly, dodatečné analýzy i s ohledem na vnější ohrožení a posilovaly se bezpečnostní systémy pro případ těchto těžkých havárií,“ dodala.
před 1 hhodinou

Za tragickým požárem autobusu ve Švýcarsku asi stojí člověk s psychickými problémy

Úterní požár autobusu ve Švýcarsku, při němž zemřelo šest lidí, zřejmě způsobil člověk s psychickými problémy. Podle stanice SRF to ve středu uvedl švýcarský státní zástupce Raphaël Bourquin. Již dříve policie sdělila, že nic nenasvědčuje terorismu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci schválili návrhy na odstranění nedostatků v obranných schopnostech EU

Evropský parlament (EP) schválil své návrhy na odstranění nedostatků v obranných schopnostech EU. Ty vidí europoslanci zejména v protivzdušné či protiraketové obraně, vojenské mobilitě či při využívání umělé inteligence. EP také navrhl opatření k vytvoření silnějšího a integrovanějšího jednotného trhu EU v oblasti obrany.
před 1 hhodinou

Izrael a Írán podnikly vzdušné útoky, u Íránu byly zasaženy tři nákladní lodě

Izrael podnikl další vzdušné údery na Teherán a na Bejrút, kde zasáhl byt v centru a dle libanonských médií zabil čtyři lidi. Íránské revoluční gardy uvedly, že podnikly vzdušné útoky na Izrael a americké základny v regionu. Ve Spojených arabských emirátech zranily dva íránské drony čtyři lidi blízko dubajského letiště. Tři nákladní lodě v Perském zálivu a Hormuzském průlivu zase zasáhly neznámé projektily.
03:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou, uvedla šéfka Evropské komise

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.
10:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Evropa plánuje, jak poskytnout miliardy Kyjevu i přes veto Maďarska a Slovenska, píše Politico

Ukrajina získá peníze od zemí EU na financování svého válečného úsilí, i když Maďarsko a Slovensko budou nadále blokovat slíbenou půjčku ve výši 90 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun), uvedli dva evropští diplomaté pro bruselský server Politico.
před 3 hhodinami
Načítání...