Mormoni: Od protestního postavení k plně akceptované církvi

Washington - Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, známá jako mormonská církev, prošla za dobu své existence poměrně dramatickým vývojem. Od protestního postavení nového náboženského hnutí, charakterizovaného vysokou mírou napětí s většinovou společností, přešla do postavení církve, která akceptuje jiná náboženství a je také většinovou společností akceptována. Symbolickým výrazem tohoto přijetí bylo pořádání zimních olympijských her v roce 2002 v takzvaném hlavním městě mormonů - Salt Lake City. Do Prahy přišel první mormonský misionář v roce 1884. Mormoni jsou v Česku registrovanou církví od roku 1990 a při sčítání lidu v roce 2001 se k nim přihlásilo přes 1300 osob.

Církev byla založena tehdy pětadvacetiletým Američanem Josephem Smithem dne 6. dubna roku 1830. Považuje se přitom za znovu zřízenou pokračovatelku první církve, jež byla založena samotným Ježíšem na začátku křesťanského letopočtu. Nyní patří k nejrychleji rostoucím náboženských hnutím ve světě. S tím souvisí i značný stavební boom mormonských chrámů s trubačem andělem Moronim na věži.

Nejvíce mormonů je v USA

Nejvíce mormonů je ve Spojených státech, kde je jejich církev čtvrtou nejrozšířenější církví. Z hlediska procentního zastoupení je nejvíce mormonů, asi šestačtyřicet procent populace, na tichomořském souostroví Tonga. Z řad mormonů pocházelo v minulosti v USA několik guvernérů, senátorů či ministrů, mezi nejznámější členy patří třeba republikánský prezidentský kandidát z roku 2008 Mitt Romney, spisovatelka a autorka úspěšné série Stmívání Stephenie Meyerová nebo bankovní lupič Butch Cassidy.

Církev byla založena deset let poté, co její zakladatel Smith měl v lese při modlitbě zjevení Boha a Ježíše Krista. Ti mu řekli, že se nemá připojovat k žádné existující církvi, protože jsou odpadlé, a že to bude on, jehož prostřednictvím obnoví Bůh pravou církev. Další zjevení ho údajně dovedlo k nálezu zlatých desek, popsaných egyptskými hieroglyfy. Obsah těchto desek pak Smith překládal pomocí kouzelných kamenů. Tímto překladem, který byl mnohokrát zpochybňován, vznikla Kniha Mormon a na jejím základě vznikla církev.

Mormoni uznávali mnohoženství a rasovou diskrimanci

V USA nastal tvrdý odpor, který zde vyvolávala jejich víra i náboženská praxe. Jedna z věcí, která se lidem příčila, bylo mnohoženství, které Smith dovolil. Další kontroverze vzbuzovalo vražedné náboženské násilí či rasismus v podobě diskriminace černochů, což bylo odvoláno až koncem osmdesátých let. Vyvrcholilo to až zabitím Smithe v roce 1844. Poté se mormoni vydali na strastiplnou pouť na západ a usadili se v okolí Velkého solného jezera v součastném státě Utah. Pod vedením Smithova nástupce Brighama Younga se jim podařilo vybudovat Salt Lake City a osídlit okolní krajinu.

Mormonské učení vychází z protestantismu. Jeho příznivci kladou velký důraz na spořádaný rodinný život, mravný a střídmý život a jsou oceňováni za nižší kriminalitu či méně rozvodů. Většina mormonů nekouří, nepije alkohol, kávu ani černý a zelený čaj a nebere žádné drogy. Členové církve se intenzivně věnují misijní činnosti. Církev nemá placené kněžstvo a financuje svoji činnost z desátků. Další zisky církve plynou z vlastnictví pozemků a nemovitostí a z dalších darů. Mormoni vedou největší genealogický archiv na světě.

  • Zastoupení mormonů ve světě zdroj: www.wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1553/155251.jpg
  • Salt Lake City zdroj: www.wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1553/155252.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26AktualizovánoPrávě teď

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy, píší média

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl příbuzným rukojmí, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff. Informaci později potvrdil Bílý dům. Teroristické hnutí Hamás už dříve uvedlo, že nový návrh obdrželo a vyhodnocuje jej, píší Reuters a AFP. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také sdělila, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, uvedla AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
13:09Aktualizovánopřed 19 mminutami

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 26 mminutami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
12:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 8 hhodinami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...