Mnichov hostí tradiční bezpečnostní konferenci, Turecko uraženě odešlo

Mnichov - Zahájení 51. ročníku bezpečnostní konference v Mnichově poznamenal skandál, když jednání opustil turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Protestoval tak proti tomu, že na zasedání byl pozván Izrael. Tématem třídenního jednání v bavorské metropoli jsou zejména boje na Ukrajině, konference se účastní na 20 hlav států a premiérů a kolem šesti desítek ministrů. O jejich bezpečí se stará 3600 policistů. Hlavním dnem konference je tradičně sobota.

„Měl jsem v plánu zúčastnit se konference, ale kvůli pozvání izraelských představitelů ke kulatému stolu o Blízkém východě jsme se rozhodli neúčastnit,“ řekl Cavusoglu podle agentury Anadolu. Turecký ministr přitom měl na akci přednést příspěvek. Izraelsko-turecké vztahy jsou na bodu mrazu od roku 2010, kdy Izraelci při zásahu proti humanitární flotile mířící do Gazy zabili deset tureckých aktivistů.

Hlavním tématem letošní konference je Ukrajina

Mnichovská bezpečnostní konference se označuje za nejdůležitější akci svého druhu na světě. Právě tady Vladimir Putin před osmi lety varoval před návratem studené války. Konference obvykle slouží spíš k diskusi než k oficiálním jednáním, uzavíráním příměří a podepisování mírových smluv. Letos je ale situace pro nezávazné diskuse příliš vážná.  Jednání se účastní několik set politiků, ředitelů významných firem i zástupců nevládních organizací.

Začala bezpečnostní konference v Mnichově (zdroj: ČT24)

Konferenci odpoledne otevřely projevy německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové a generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Stoltenberg už při příchodu zdůraznil, že chce konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou řešit politicky. Podporuje současné úsilí německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollandea o nalezení řešení. K možným dodávkám zbraní Ukrajincům se nevyjádřil. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová je ale v úvodním projevu na konferenci jednoznačně odmítla.

Proti dodávkám zbraní na Ukrajinu a pro diplomatické řešení tamního konfliktu se von der Leyenová předtím vyslovila i v rozhovoru pro televizní stanici ARD. „Obávám se, že to je špatná cesta. V té oblasti už je zbraní příliš mnoho. Obyvatelstvo strašně trpí a všichni víme, že separatisté mají potenciálně neomezený přísun. Proto si před posláním zbraní na Ukrajinu musíme položit otázku, zda to přispěje k ukončení konfliktu a zda se tím zlepší situace obyvatelstva. Obávám se, že v tomto případě nikoliv,“ uvedla.

V podobném duchu se nesl i její úvodní projev. Západ podle ní není proti Rusku bezmocný. „Rusko je izolované víc než kdy jindy. Jeho hospodářství se dramaticky propadá,“ řekla. Hospodářské oslabení Moskvy přitom podle ní není jen důsledkem sankcí, ale i odlivem kapitálu. Investoři podle ministryně z Ruska odcházejí, protože se v důsledku událostí na Ukrajině bojí, že Moskva nebude dodržovat ani vnitrostátní právo.

NATO o konfrontaci s Ruskem nestojí

Stoltenberg v projevu zdůraznil, že NATO nestojí o konfrontaci s Ruskem. „V minulosti jsme spolupracovali a pomáhalo to nám oběma. Spolupráce je ale možná jen tehdy, kdy je mezi partnery důvěra,“ řekl. „Rusko se svými činy a rozhodnutími samo izolovalo. Nikdo Rusko nenutil anektovat Krym a destabilizovat Ukrajinu. Samo nese odpovědnost za situaci, v níž se ocitlo,“ uvedl Stoltenberg.

V sobotu vystoupí Merkelová, Biden, Lavrov či Porošenko 

Hlavním dnem konference bude tradičně sobota, kdy se očekává vystoupení německé kancléřky Angely Merkelové, amerického viceprezidenta Joea Bidena, ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova či ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. V neděli se účastníci konference zaměří na situaci na Blízkém východě a na dopady občanské války v Sýrii.

Stoltenberg chce na okraj mnichovské bezpečnostní konference na bilaterálních schůzkách hovořit o situaci na východě Ukrajiny právě s Porošenkem a Lavrovem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jihokorejský soud schválil zatykač na prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský soud schválil žádost o vydání zatykače na jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, jemuž tak může být prodloužena vazba. Soud v metropoli Soulu to podle tiskových agentur oznámil v neděli ráno místního času (sobota večer SEČ). Jun, kterého parlament zbavil pravomocí kvůli pokusu o vyhlášení výjimečného stavu, se soudního jednání osobně zúčastnil, aby bojoval proti žádosti vyšetřovatelů o prodloužení vazby. V ní je od středy. Na základě nového zatykače může být Jun zadržován až 20 dní.
20:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Gazané doufají, že zažívají poslední hodiny války

Čekání ve frontě na jídlo je pro Lamís každodenní realita. Šestnáctiletá dívka je stejně jako devadesát procent obyvatel Pásma Gazy závislá na humanitární pomoci. Tvrdí, že vzpomínka na dobu před válkou, kdy si doma stěžovala, že je k obědu jen vařený květák, jí teď přijde k neuvěření.
před 3 hhodinami

De facto: Rusové zamlžovali okolnosti letecké tragédie už v minulosti

Nehoda ázerbájdžánského letounu z konce prosince přinesla spor dvou spojenců. Moskva tvrdí, že neštěstí vyšetřuje. V Baku už ale mají jasno – stroj poškodila ruská raketa nad Grozným. „(Rusko) musí přiznat svou vinu,“ sdělil ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Nový pořad ČT24 De facto nabízí okolnosti tragédie a připomenutí, jak Rusové v podobné situaci fakta zamlžovali už dříve.
před 6 hhodinami

Nehoda lanovky ve Španělsku si vyžádala desítky zraněných

Nehoda lanovky v lyžařském středisku Astún na severu Španělska si vyžádala desítky převážně lehčích zranění. Hospitalizováno bylo deset lidí, z toho dvě zranění jsou vážná. Uvedl to server deníku El País, který se odvolává na aktualizované informace poskytnuté vládou autonomní oblasti Aragonie. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake řekl, že české velvyslanectví v Madridu zatím nemá informace k národnosti zraněných.
před 7 hhodinami

Rusko udeřilo na Kyjev, úřady hlásí mrtvé

Nejméně tři mrtvé a tři zraněné si v sobotu brzy ráno vyžádal ruský útok v centru Kyjeva, upřesnil šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko, který dříve oznámil čtyři oběti na životech. Tamní úřady také uvádí, že okupanti zřejmě použili několik balistických raket. Na místě dopadů trosek hořela auta, poničená je i jedna stanice metra. Deset zraněných si pak vyžádal ruský útok na město Záporoží na jihovýchodě země.
06:33Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Netanjahu: Dokud Izrael nedostane jmenný seznam rukojmí, příměří nebude

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vydal stanovisko, podle kterého Hamás ještě neposkytl jmenný seznam rukojmí, která mají být propuštěna v první fázi příměří, informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský. „Premiér uvedl, že dokud Izrael seznam nedostane, příměří nezačne.“ Ve svém prvním projevu od dohody s Hamásem o příměří doplnil, že si Izrael vyhrazuje právo obnovit válku, pokud to bude nutné. „Změnili jsme tvář Blízkého východu,“ prohlásil také.
00:26Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Slovenský policejní prezident kvůli útoku ve škole končí

Slovenský policejní prezident Ľubomír Solák po tragédii ve škole na východě země končí ve funkci. Oznámil to ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Uvedl, že od ředitele Úřadu inspekční služby dostal závažné informace o období, které předcházelo tragédii, kdy policisté neplnili své povinnosti tak, jak měli.
před 12 hhodinami

Již nelze poznat, kdy je obraz vygenerovaný AI, míní expert

Čipy používané v oblasti umělé inteligence se dají přirovnat k lidskému mozku, popsal v pořadu 90' ČT24 Vladimír Janíček z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT). „Bavíme se o něčem, co je na špičce výkonu,“ dodal. Umělá inteligence se v posledních měsících nesmírně posunula, podle expertů se u výtvorů vytvořených kvalitní technologií nedá určit, zda je vytvořila právě AI. „Musíme si zvyknout, že technologie změní způsob, jakým věci kolem sebe vidíme,“ míní ředitel spolku prg.ai Lukáš Kačena.
před 13 hhodinami
Načítání...