Maďarští radikálové částečně blokují hraniční přechody se Slovenskem

Bratislava - Maďarští pravicoví radikálové dnes zahájili částečnou blokádu několika maďarsko-slovenských hraničních přechodů na protest proti údajné diskriminaci maďarské menšiny na Slovensku a zejména proti zásahu slovenské policie při nedávném fotbalovém zápase v Dunajské Stredě. Protest organizují pravicové Maďarské gardy spolu s mimoparlamentní stranou Hnutí za lepší Maďarsko. Blokáda za obcemi Rajka, Vámosszabadi a Letkés na maďarské straně se zatím obešla bez incidentů. V odpoledních hodinách k nim přibyla i blokáda přechodu u města Komárom a Salgótarján. Protestující dopravu nijak nezpomalili a na slovenské území nevstoupili.

Jak uvedl zpravodaj ČT Ladislav Kerekeš, blokáda začala v devět hodin ráno na čtyřech přechodech, pátý by radikálové měli zablokovat ve čtvrtek. Aktivisté hodlají auty částečně blokovat na maďarské straně přechody Rusovce-Rajka, Medveďov-Vámosszabadi, Salka-Letkés, Komárno-Komárom a Šiatorská Bukovinka-Somosköújfalu.

Na maďarské straně u přechodu Medveďov-Vámosszabadi blokuje podle Kerekeše asi dvacet aut jeden jízdní pruh, provoz v dalších pruzích je normální. Maďarská strana uvedla, že zatím nebyly zaznamenány žádné incidenty.

Slovenský premiér Robert Fico naznačil, že na slovenské straně by úřady podobnou blokádu nepřipustily. „Myslím, že bychom zasáhli a odtáhli bychom je někam stranou, aby nerušili dopravu a spojení mezi Maďarskem a Slovenskem,“ řekl novinářům Fico. 

„Welcome to Slotakia“, hlásá transparent maďarských radikálů 

Za obcí Rajka směrem na takzvaný starý hraniční přechod Rusovce dnes nakrátko ostříhaní mladí muži rozvinuli transparent Welcome to Slotakia (Vítejte ve Slotově státě). Učinili tak zřejmě v reakci na opakované slovní výpady šéfa koaliční Slovenské národní strany (SNS) Jána Sloty proti Maďarům, které tento politik označuje za potomky zbojníků a vrahů.

Na maďarské straně hraničního přechodu Salka-Letkés se shromáždilo přibližně 40 nespokojenců, kteří několika auty částečně zablokovali přechod přes hranici.

„Mám pocit, že něco podobného by se nikdy nemělo stát, byli zbiti maďarští občané, právě proto jsme tady, abychom vzbudili pozornost a aby se to už neopakovalo,“ říká Tamás Kopetti, předseda výboru strany Jobbik, Mosonmagyaróvár.

Slovenský ministr zahraničí: Blokáda je nepřijatelná

Šéf slovenské diplomacie Ján Kubiš dnešní blokádu i protesty před slovenskou ambasádou v Budapešti označil za nepřijatelné. Kubiš to řekl poté, co se kvůli situaci sešel na okraj jednání ministrů zahraničí v Bruselu se svou maďarskou kolegyní Kingou Gönczovou. „Není v našem zájmu, aby u nás působily problémy, mezinárodně i vnitropoliticky, nějaké extremistické, nacionalistické síly,“ shodli se oba ministři.

Robert Fico:

„Radikálové nemohou určovat kvalitu bilaterálních vztahů.“

Slovenský premiér Robert Fico na adresu maďarských úřadů řekl, že na slovenské straně by úřady podobnou blokádu nepřipustily. Fico zároveň poznamenal, že Slováci proti extremistickým projevům postupují v současnosti tvrději než Maďaři. „Extremisté a radikálové nemohou určovat kvalitu a dynamiku bilaterálních vztahů,“ uvedl slovenský premiér.

Dodal poté, že je nutné spor řešit. Už několikrát vyzval maďarského premiéra Gyurcsányho, aby se s ním sešel, udělal to i dnes. Gyurcsány ale na tyto výzvy nereagoval, a to možná i proto, že ve slovenské vládní koalici je i nacionální strana Jána Sloty, který je znám svými protimaďarskými výroky.

Napjaté slovensko-maďarské vztahy se vyhrotily v sobotu 1. listopadu, kdy slovenská policie zakročila proti fanouškům při fotbalovém zápase v Dunajské Stredě, která je centrem maďarské menšiny na Slovensku. V reakci na to se v Budapešti konalo několik protislovenských demonstrací. Poslední epizodou ve stupňování napětí ve vzájemných vztazích se stalo sobotní zatčení 28 Maďarů v Kráľovském Chlmci na východním Slovensku, kteří na slovenské území dorazili v kopiích nacistických uniforem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 5 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Je úžasné mít kam poslat nejhorší lidi.“ Bukele si notoval s Trumpem

Spojené státy chtějí deportovat do Salvadoru „co nejvíc“ lidí. Prezident Donald Trump to prohlásil během setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem v Bílém domě. Podle Bukeleho jeho země „dychtí pomoci USA se zločinem“. Lídr středoamerické země, jenž sám sebe nazývá „nejvíc cool diktátorem“, také uvedl, že nevrátí omylem deportovaného muže, jak požadují americké soudy, a nazval ho teroristou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 11 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 13 hhodinami
Načítání...