Maďarský prezident: Ignorovat trianonské trauma je nemorální

Budapešť – Je nemorální, pokud kdokoli „ignoruje trianonské trauma, staví se hluchým k hlasu mladých Maďarů žijících v cizině nebo vede kampaň proti dvojímu maďarskému občanství“. U příležitosti Dne národní soudržnosti to dnes v Budapešti prohlásil maďarský prezident János Áder, podle něhož se Maďaři dodnes nemohou vyrovnat s trianonskou mírovou smlouvou, která Maďarsko po první světové válce připravila o dvě třetiny jeho tehdejšího území.

Prezident „trauma trianonské smlouvy“ připomněl v projevu k maďarským středoškolákům z menšinových komunit na Slovensku, Ukrajině, v Rumunsku, Srbsku a Rakousku. Poděkoval jejich rodičům a učitelům za to, že pomáhají udržet mezi mladou generací povědomí národní identity, maďarské kultury a tradic.

V Pécsi na jihu Maďarska u příležitosti Dne národní soudržnosti promluvil vicepremiér Zsolt Semjén. Maďaři podle něj jako národ mohou přežít jen tehdy, pokud zůstanou sjednoceni s těmi, kdo žijí za hranicemi.

Trianonská smlouva, uzavřená v červnu 1920 ve Francii, vytyčila nové hranice maďarského státu. Ten se po skončení první světové války stal nástupcem předválečného Uherska. Důsledkem smlouvy byly velké územní ztráty Uher jako součásti poraženého Rakousko-Uherska. Kolem 70 procent maďarského území bylo rozděleno mezi sousední státy Československo, Rumunsko, Království SHS (pozdější Jugoslávii) a Rakousko.

Vztahy Budapešti se sousedními státy problém maďarských menšin dlouhodobě komplikuje. Spory se vyhrotily, když Maďarsko v roce 2010 zmírnilo podmínky pro udělení občanství svým krajanům. Slovensko například na tento krok reagovalo opatřením, kterým prakticky vyloučilo možnost dvojího občanství. V rumunském Sedmihradsku zase vyvolává spory snaha o posílení autonomie tamní silné maďarské menšiny.

Podle státní agentury MTI, která dnes trianonskou smlouvu označila za „mírový diktát“, o maďarské občanství dosud požádalo kolem 450 000 osob žijících v cizině. Do konce letošního roku prý jejich počet stoupne na půl milionu.

3 minuty
Trianonská smlouva je pro Maďary dodnes traumatem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
22:26Aktualizovánopřed 2 mminutami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 13 mminutami

Skupinu Bulharů usvědčených ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
21:46Aktualizovánopřed 59 mminutami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Armáda židovského státu později informovala, že muž byl následně předán izraelským silám. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
18:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musejí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu, prezident Recep Tayyip Erdogan pak za důležitý krok a novou éru.
08:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 2 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis, ale zaplatit to má Evropa

Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak Unie neučiní, projeví se to na clech.
05:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu dál útočí

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku bezpodmínečné třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí. Evropa hrozí novými sankcemi, pokud útoky neustanou do půlnoci na úterý.
08:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...