Maďarská kauza protiromských útoků skončila: Soud potvrdil doživotí

Nejvyšší soud v Budapešti potvrdil doživotní tresty trojici pachatelů série protiromských útoků z let 2008 až 2009. Tehdy při nich zemřelo šest lidí, včetně jednoho dítěte. Proti rozhodnutí už není možné podat odvolání.

Bezprecedentní případ protiromských útoků bratří Árpáda a Istvána Kissových a Zsolta Petőa je tak po osmi letech u konce. Maďarské soudy původně v této kauze odsoudily čtyři muže. Jeden z nich si odpykává 13 let vězení za to, že v posledních dvou případech útoků proti Romům sehrál roli řidiče. Tři hlavní obvinění, kterým soud první instance v srpnu 2013 vyměřil doživotí, se proti verdiktu odvolali.

Trojice si bude odpykávat doživotní tresty za to, že v období od července 2008 do srpna 2009 v devíti případech zaútočila na romská obydlí střelnými zbraněmi a zápalnými lahvemi, přičemž zabila šest lidí. Dalších pět lidí při útocích utrpělo vážná zranění. 

Podle maďarských kriminalistů útočníci během těchto atentátů vystřelili celkem 78krát, do oken romských obydlí vhodili dohromady jedenáct zápalných lahví, a ohrozili tak na životě 55 lidí.

Obhájci tří útočníků se během úterního přelíčení maďarského nejvyššího soudu snažili zpochybnit postup vyšetřovatelů při zajišťování některých svědeckých výpovědí a důkazů. Společnou snahou tří obžalovaných bylo dosáhnout zrušení prvoinstančního rozsudku a uspořádání nového procesu.

Přelíčení provázel obrovský zájem médií, nicméně obžalovaní důrazně protestovali proti tomu, aby byly jejich tváře snímány kamerami nebo fotoaparáty. První dvě řady v soudní síni zaplnilo několik tetovaných mladíků s vyholenými hlavami a nacionalistickými symboly na oblečení. Přítomen byl i jeden z vůdců krajně pravicové organizace 64 žup György Budaházy, jehož maďarské úřady v minulosti obviňovaly také z terorismu. Novinářům svou přítomnost vysvětlil tím, že přišel jen proto, že jej tento případ zajímal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 7 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 3 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 4 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 11 hhodinami
Načítání...