Leteckou dopravu ve Francii paralyzovala stávka, zrušené byly i spoje s Prahou

Leteckou dopravu ve Francii ve čtvrtek výrazně narušila stávka letových dispečerů. Letecké společnosti k rušení letů přistoupily i přesto, že se nespokojení zaměstnanci na poslední chvíli dohodli s hlavním odborovým svazem. Zrušeny byly i některé spoje s pražským Letištěm Václava Havla.

Podle francouzského Úřadu pro civilní letectví (DGAC) je na čtvrtek naplánováno přibližně 2250 letů s odletem nebo příletem z některého francouzského letiště. Předchozí den jich bylo téměř 5200.

Aby francouzský úřad pro civilní letectví přizpůsobil dostupný personál intenzitě provozu, požádal aerolinky, aby zrušily tři ze čtyř letů odlétajících nebo přilétajících z letiště Orly, druhého největšího ve Francii. Opatření se dotklo i 55 procent letů na největším letišti Charlese de Gaulla u Paříže, 65 procent letů na letišti Marseille-Provence a 45 procent letů na všech ostatních francouzských letištních uzlech.

Oznámení odborového svazu SNCTA ze středečního dopoledne, že se podařilo uzavřít dohodu, vzbudilo naději, že omezení nakonec nebudou tak rozsáhlá. Přišlo ale pozdě. Tři další odborové svazy řídících letového provozu navíc ve stávkové pohotovosti pokračovaly.

„Statisíce cestujících se ocitly v nejistotě,“ uvedlo hlavní evropské sdružení leteckých společností Airlines for Europe. Lituje více než dvou tisícovek zrušených letů a také tisícovky letů, u nichž hrozí, že je bude potřeba odklonit za cenu „zpoždění a dalších narušení“. Podle stránek pražského letiště je zrušen přílet z Paříže do Prahy v 19:05 a v 19:40. Neuskuteční se tedy ani lety z Prahy do Paříže v 19:55 a ve 20:20.

Tlak kvůli olympijským hrám

Stávka leteckých dispečerů je dalším pokusem odborů přinutit zaměstnavatele k ústupkům. Důvodem jsou blížící se olympijské hry. Železničáři v těchto dnech dosáhli dohody o prémiích, téměř tři tisíce eur na osobu. „Žádná z odborových ústředen nemá za hlavní cíl stávkovat během olympiády. Je ale nutné mluvit o sociálních podmínkách těch, kteří budou během her pracovat,“ říká odborář Bernard Thibault.

Stávkují policisté, zdravotníci, učitelé i státní zaměstnanci. Tam, kde vláda odmítá jednat, intenzita stávek roste. „Ve společnosti, která má potíže, musí být prioritou vzdělání a veřejná služba. Tu potřebujeme posílit, ale vláda ji dál oslabuje,“ kritizuje senátor a europoslanec Yannick Jadot.

Navzdory už dosaženým úspěchům vedení odborů dál tlačí na vládu a doporučuje svým jednotlivým ústřednám vyhlásit stávkovou pohotovost právě během letních olympijských her, které bude Paříž hostit na přelomu července a srpna.