Radovan Krejčíř musí během soudních líčení v Jihoafrické republice většinu času nosit pouta na rukou i na nohou, ale také speciální opasek, který mu může dát elektrošok, pokud by se pokusil o útěk. Napsal to jihoafrický server news24, podle něhož se v úterý u soudu vedla debata právě o přípustnosti podobných bezpečnostních opatření. Krejčíř a další čtyři osoby čelí v případu obžalobě z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.
Krejčíř musí nosit k soudu opasek, který mu může dát elektrošok
Krejčíř, který elektrošokový opasek nosí kolem pasu těsně nad kalhotami, tvrdí, že mu pás způsobil zranění, která mu neumožňují pohodlně sedět. Během dnešního jednání dokonce v jeden moment stanul a vyhrnul si tričko, aby soudci ukázal rány. Jeho právník Cliff Alexander pak tvrdil, že nošení pásu zasahuje Krejčířovu důstojnost.
Prokurátor Lawrence Gcaba se proti tomu ohradil. Pětice obžalovaných má podle něj nárok na spravedlivý soud a nezasahování do svých práv, zároveň je ale přesvědčen, že jde o výjimečný případ, který vyžaduje výjimečná opatření. Soudce chce o nutnosti a přípustnosti opatření rozhodnout do pátku.
Issa, přezdívaný Black Sam (Černý Sam) nebo Cripple Sam (Mrzák Sam), byl považován za Krejčířova pobočníka a podle jihoafrických médií obchodoval s drogami. Krejčíř podle prokurátora dlužil Issovi peníze a raději ho dal zavraždit, než aby mu je musel vracet. Čech jakoukoli vinu odmítá. Případ se před soud dostal loni v únoru.
Krejčíř, jenž v roce 2005 uprchl z Česka před policejním vyšetřováním, žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. V JAR čelí řadě obvinění. Jediný případ, který v této africké zemi zatím dospěl k verdiktu, je pokus o vraždu, únos a obchod s drogami, za což Krejčíř dostal 35 let vězení. V Česku byl mezitím odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.