Keňa hlásí nález nejstarších kamenných nástrojů na světě

Nairobi - Předchůdci moderního člověka byli nejspíš mnohem zručnější, než si vědci dosud mysleli. V Keni objevili zatím nejstarší kamenné nástroje, které pocházejí z doby před 3,3 milionu let. Nálezy tak posouvají historii lidských předků jako výrobců nástrojů o skoro tři čtvrtě milionu let hlouběji do minulosti.

Nálezy z břehů keňského jezera Turkana jsou prý asi o 700 000 let starší než nejstarší dosud známé nástroje a pocházejí dokonce z doby před výskytem prvního přímého předka moderního člověka typu homo habilis (člověk zručný). Je tak prý možné, že vzdálenější příbuzní lidí, například australopitéci, byli mnohem inteligentnější, než se věda dosud domnívala.

„To, co jsme si teoreticky představovali na základě studia primátů a různých analogií, teď máme doložené konkrétním kamenem,“ zmiňuje vedoucí Střediska pro výzkum paleolitu a paleontologie Jiří Svoboda. Celkem vědci u jezera Turkana od roku 2011 objevili asi 149 kamenných nástrojů. Většina z nich se zřejmě používala k řezání, některé možná ale sloužily i jako kladiva a kovadliny. Největší z nich prý váží až 15 kilogramů.

Prapředci lidí využívali nástroje už před více než 3 miliony let (zdroj: ČT24)

Dosud byl prvním prokázaným výrobcem nástrojů náš prapředek Homo habilis neboli člověk zručný. Kdo ale keňské nástroje vyrobil o půl milionu let dřív, než se rod homo objevil, se zatím neví. Nejpravděpodobnějším kandidátem je prý Australopithecus afarensis, který je známý především díky nálezu z poloviny dochované kostry samice přezdívané Lucy. „Dalším možným kandidátem by byl Kenyanthropus platyops, protože jeho ostatky se nalezly jen několik set metrů od nálezu těchto kamenných nástrojů,“ popsal Martin Hora z katedry antropologie na Přírodovědecké fakultě UK.

V místech, kde dnes žijí vysocí Keňané, byli podle poznatků před 3 miliony let tvorové poloviční výšky. I když výzkumy ukázaly, že tito prapředci lidí chodili už po dvou, jejich chůze byla poměrně pomalá. Nejčastěji používali opracované kameny, které přitom sloužily nejen k lovu. „Dají se použít na spoustu činností: na porcování zvěře, opracování dřeva, jako motyka pro vykopávání kořenů a hlíz, pro očesávání stromů,“ dodává archeolog Nicholas Toth.

Dosud se vědci domnívali, že nejstarší nástroje pocházejí z doby asi před 2,6 milionu let. Předměty z této doby se nalezly v Tanzanii.

Vydáno pod