Kampuschová: Ve sklepě jsem byla Bibiana

Vídeň - Rakušanka Natascha Kampuschová, kterou jako desetiletou školačku unesl a léta věznil ve sklepním prostoru duševně narušený Wolfgang Priklopil, dostala ve svém zajetí jiné křestní jméno. Únosce jí říkal „Bibiana“. Nyní dvaadvacetiletá Kampuschová to řekla v rozhovoru v dnešním vydání deníku Kurier před vydáním knihy 3096 dní, v níž popsala svůj příběh. Podle listu je kniha šokující a vhání slzy do očí. Úryvky z ní začal na pokračování otiskovat deník Kronen Zeitung.

Když bylo Natasche jedenáct let, chtěl jí prý Priklopil změnit křestní jméno a říkat Marie. Sama si ale vybrala jméno Bibiana. „Ne proto, že by se mi tohle jméno tak líbilo, ale proto, že je hned jako první po mém svátku. To jméno mi tehdy taky pomohlo, stala jsem se jinou osobou,“ řekla v rozhovoru. Násilí tak prý pachatel nečinil Natasche, ale Bibianě. Ta prý byla trpělivější a vytrvalejší a možná i „chránila Nataschu“.

Natascha: Priklopil mi všechno vzal

Na knize o svém únosu a zajetí Kampuschová nepracovala sama, ale se spoluautorkami. Kurieru řekla, že by se sama ještě nedokázala od prožitého distancovat. Sepsání vzpomínek pro ni prý bylo osvobozením, i když to bylo bolestné. „Je to jako s modřinou - člověk na ni holt nesahá, extra na ni netlačí. Násilí jsem si zaznamenala už při svém zajetí deníkovou formou. Abych si to sama ještě vysvětlila. Tím je pro mne taky jasné, jak hrozivé vše bylo. Abych neměla příliš shovívavosti s pachatelem,“ řekla Kampuschová v rozhovoru. V Rakousku se objevovaly v minulosti spekulace o tom, že měla s únoscem velmi blízký a přátelský vztah.

Dnes dvaadvacetiletá žena o Priklopilovi mluví jako o pachateli či únosci. Únos popsala v rozhovoru slovy: „Bylo to nějak nepochopitelné. Jako by vypukla válka a vy jste všechno, co jste měli, najednou ztratili. Jako by se všechna zlá tušení, obavy a strachy staly realitou.“

S Priklopilem mluvila prý hned od počátku otevřeně. „Jako první jsem se ho zeptala na velikost bot. To vždycky zmiňovali v Aktech X, Columbovi či Magnumovi. Hodně jsem koukala na televizi… Pak jsem mu možná druhou otázkou nastavila zrcadlo před obličej. Věřím, že nepočítal s tím, že s ním budu komunikovat tak otevřeně a nezůstanu potichu jako ustrašený králíček,“ popsala. Vždycky si prý myslela, že se takové věci mohou stát jen někde v cizině, a ne mezi obytnými domy na okraji Vídně.

Priklopil prý Natasche uděloval rozkazy domovním telefonem. „Jako v nemocnici nebo v čínské restauraci, kde je nahoře reproduktor, a člověk nemůže nic dělat, musí poslouchat.“ Nemohla prý poslouchat rádio či cokoliv dělat, aby o tom nevěděl.

Priklopil chtěl Nataschu přimět k poslušnosti hladem

Únosce také vyžadoval, aby mu říkala Maestro nebo Velitel. Odmítla. Když jí ubližoval, jako by prý opustila své tělo a dívala se na to jen z dálky. Jako čtrnáctiletá se začala bránit a jako patnáctiletá začala útoky vracet. Přestal jí pak dávat jíst a nechával ji hladovět. Chtěl tak podle ní zabránit tomu, aby dospěla. „Byl paranoidní, nemocný, ubohý. Jinak by neměl zapotřebí unášet dítě,“ dodala. V knize ale poukazuje i na Priklopilovy lidské stránky.

Kniha 3096 dní vyjde ve středu. Podle nakladatelství bude k dostání v jedenácti zemích: budou si ji moci přečíst nejen zájemci v Rakousku, Německu či Švýcarsku, ale třeba i v Británii, Francii, Nizozemsku nebo Austrálii. Ve čtvrtek bude pak Kampuschová za přísných bezpečnostních opatření ze svých pamětí předčítat v jednom vídeňském knihkupectví.

Wolfgang Priklopil
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Supertajfun míří na Filipíny, může ohrozit třicet milionů lidí

Supertajfun Fung-wong si vyžádal na Filipínách první oběť. Souostroví, které se potýká s ničivými následky tajfunu Kalmaegi, může zasáhnout vítr o nárazech rychlosti až 230 kilometrů za hodinu. Tamní úřady už v rizikových oblastech evakuovaly téměř 1,2 milionu lidí.
04:16Aktualizovánopřed 49 mminutami

Útok radikálních židovských osadníků zranil novinářku Reuters

Radikální izraelští osadníci napadli podle agentury Reuters na okupovaném Západním břehu skupinu Palestinců. Jedenáct z nich zranili, mezi nimi i novinářku a fotografa Reuters. V ulicích židovského státu mezitím pokračují protesty proti vládě Benjamina Netanjahua.
09:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jaderná elektrárna v Záporoží má po půl roce přístup k síti

Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině získala po dokončení oprav druhého přenosového vedení poprvé po šesti měsících přístup k záložnímu napájení ze sítě. Píše to server Ukrajinska pravda s odkazem na zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
před 3 hhodinami

Před sto lety vznikly jednotky SS. Zavraždily čtrnáct milionů lidí

Nacistické oddíly SS vznikly před sto lety jako osobní stráž Adolfa Hitlera a vedení nacistické strany NSDAP. Z malé bojůvky, složené především z urostlých boxerů a bitkařů z mnichovských hospod a barů, se během dvaceti let vytvořila elitní jednotka nacistické moci, která se stala symbolem teroru, vyvražďování i holocaustu. SS se podle některých údajů podílela na vyvraždění až čtrnácti milionů lidí. V norimberském procesu byla označena jako zločinecká organizace.
před 6 hhodinami

Čína zrušila omezení vývozu některých vzácných kovů do USA

Čína zrušila omezení vývozu gallia, germania, antimonu a supertvrdých materiálů do Spojených států. Jedná se o důležité materiály pro výrobu polovodičů. Opatření platí od neděle do 27. listopadu 2026, píší tiskové agentury s odvoláním na čínské ministerstvo obchodu.
před 6 hhodinami

Valuty a více půjček. Válka mění přístup Ukrajinců k penězům

Válka značně zhoršuje finanční situaci Ukrajinců. Inflace zvedá ceny a obyvatelé napadené země chudnou. Často si proto berou půjčky a upřednostňují valuty. Rozšířilo se i využívání internetového bankovnictví, zjistila zpravodajka ČT Darja Stomatová.
před 8 hhodinami

Kvůli shutdownu bylo v USA zrušeno přes tisíc dalších letů

Ve Spojených státech bylo v sobotu zrušeno více než 1400 letů kvůli platební neschopnosti federální vlády a omezení fungování federálních úřadů, takzvanému shutdownu, píší média. Federální úřad pro letectví (FAA) začal omezovat provoz na 40 hlavních amerických letištích v pátek, kdy bylo zrušeno 1024 letů. Cestující se podle stanice ABC News přesto kvůli nedostatku personálu v řadách letových dispečerů potýkají s velkými zpožděními.
před 9 hhodinami

Tornádo zdevastovalo město v jižní Brazílii

Nejméně šest lidí zahynulo a přes sedm set bylo zraněno při tornádu, které v pátek zpustošilo část města na jihu Brazílie. S odvoláním na místní úřady o tom v sobotu informovaly agentury AFP a AP. Živel podle portugalského webu G1 zničil devadesát procent města a o domov připravil přes tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...