Jižní Korea chce začít lovit velryby, ochránci se bouří

Soul – Jižní Korea chce ve svých vodách zahájit lov velryb. Soul argumentuje Japonskem, které se při lovu kytovců odvolává na vědecký výzkum. Jihokorejská delegace to oznámila na právě probíhající konferenci Mezinárodní velrybářské komise. Kromě Japonska nerespektuje mezinárodní moratorium na lov velryb taky Norsko nebo Island. Výjimku mají původní obyvatelé Sibiře, Aljašky a Grónska. Každý rok velrybáři zabijí stovky kytovců. Zatím není jasné, kolik jich chce lovit Jižní Korea.

Velrybářskou konferenci překvapila Jihokorejská delegace, která chce začít kytovce lovit údajně pro vědecké účely. Oznámení ale vyvolalo bouřlivé reakce. „Jakmile oficiálně podají toto oznámení, můžou si hned vydat povolení k lovu pro vědecké účely. Tak, jak to dělá Japonsko. Nevíme, co teď od nich máme čekat,“ obává se novozélandský ministr zahraničí Murray McCully.  

Korejci chtějí zabíjet kytovce z „vědeckých důvodů“

Právě na Japonsko se Soul odvolává. Tamní rybáři tvrdí, že kytovce zabíjejí kvůli vědě. A Jihokorejci tvrdí, že bez stejného postupu se o zvířatech nedozvědí nic nového. „Mnoho zemí, které tu dnes jsou, věří, že není třeba velryby zabíjet ve jménu vědy. Všechno, co se o nich potřebujeme naučit, můžeme zjistit i jinými způsoby,“ domnívá se ochránkyně zvířat Claire Bassová.  

Ochránci zvířat tvrdí, že Japonsko výjimky pro vědu zneužívá pro komerční účely a velryby končí v japonských restauracích. Teď se bojí, že stejné to bude i v Jižní Koreji. Austrálie Soul vyzvala, aby oznámení stáhl. „Lov velryb naprosto odmítáme. Požádala jsem našeho velvyslance v Jižní Koreji, aby tuto otázku přednesl na nejvyšších místech v tamní vládě,“ uvedla australská premiérka Julia Gillardová.

Ekologičtí aktivisté dlouhodobě odmítají termín „vědecký lov velryb“ jako chatrnou zástěrku pro komerční lov. „Je to absolutní šok, co se na zasedání IWC odehrálo, a je to naprostá hanba, protože tvrdit, že lov velryb se odehrává ve jménu vědy, je jednoduše špatné,“ řekl australské televizi James Lorenz z hnutí Greenpeace. „Je to jenom komerční lov v jiné formě.“

Jižní Korea se odvolává na skutečnost, že lov velryb je v zemi dlouhodobou kulturní tradicí. Navíc tvrdí, že si její rybáři stěžují, že rozrůstající se velrybí populace decimuje zásoby ryb, což je tvrzení, které IWC označila za vědecky nepodložené.

Jižní Korea chce ve svých vodách zahájit lov velryb (zdroj: ČT24)